facebook RSS # #

22.11.2019 17:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-20 12:01       aktualizacja: 2019-03-20 12:09       Wiadomości PAP
  A A A

Cmentarz w PPP. Władze Konina przymierzają się do budowy nowego cmentarza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Cmentarz w PPP. Władze Konina przymierzają się do budowy nowego cmentarza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot. zim.krakow.pl
Władze Konina chcą wybudować nowy cmentarz przy użyciu partnerstwa publiczno-prywatnego. Właśnie zaprosiły zainteresowane tym firmy do tzw. dialogu technicznego.

„Miasto chce skonsultować z prywatnymi firmami ich zainteresowanie budową cmentarza przy ul. Marantowskiej w Koninie” – pisze koniński magistrat w swym komunikacie na ten temat. „Dialog techniczny nie jest jednoznaczny z wyborem wykonawcy, pozwoli on na pozyskanie od jego uczestników informacji w zakresie najlepszych i najkorzystniejszych w aspekcie technicznym, technologicznym, organizacyjnym i ekonomicznym rozwiązań mogących służyć realizacji planowanego przedsięwzięcia. Dopiero jego skutkiem może być realizacja tego zadania przez prywatnego przedsiębiorcę wyłonionego zgodnie z przepisami o partnerstwie publiczno-prywatnym”.

– To znaczy, że prywatny inwestor wybudowałby cmentarz, a następnie przez kilkanaście lat czerpałby pożytki z zarządzania nim – wyjaśnia Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - Koszt budowy cmentarza to ok. 20 mln zł plus koszty budowy infrastruktury drogowej, oświetlenia oraz kanalizacji. W naszym budżecie nie ma tylu pieniędzy, a potrzeba jest pilna, bo miejsc na terenie istniejących nekropolii wystarczy zaledwie na 2 lata. Tymczasem nowy cmentarz zaspokoiłby potrzeby miasta na około 100 lat.

Pod jego budowę miasto przeznaczyło działkę o powierzchni 20 hektarów, którą dostało od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszym etapie budowy cmentarza przewiduje się budowę infrastruktury technicznej (sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, instalacja elektryczna, sieć ciepłownicza lub gazowa). Powierzchnia grzebalna zajmować będzie 2,1 ha. Na cmentarzu mają znajdować się m.in. budynek administracyjny, dom przedpogrzebowy z kaplicą i budynek gospodarczy.

Miasto planuje też ogłosić dialog techniczny w kwestii budowy amfiteatru (to inwestycja szacowana na około 35 milionów złotych) oraz remontu i adaptacji na cele społeczne zabytkowego Domu Zemełki – w tym przypadku mówimy o kosztach rzędu 12 milionów złotych.

Nowy komunalny (samorządowy) cmentarz przy użyciu partnerstwa publiczno-prywatnego wybudował dotąd w Polsce Kraków, a Gdańsk w formule PPP wzniósł na swych cmentarzach kolumbaria (miejsca pochówku skremowanych zwłok). W Krakowie w ramach PPP zaprojektowano i wybudowano cmentarz wraz z obiektem ceremonialnym i spopielarnią zwłok. Umowę podpisano w 2011 r. – na 40 lat

Gdańsk podpisał umowę z partnerem prywatnym na zaprojektowanie, sfinansowanie, wybudowanie i eksploatacja kolumbariów, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Umowa, podpisana pięć lat temu, będzie obowiązywać do 2032 roku.

Do budowy cmentarza w PPP przymierzają się również Gorlice i Olsztyn.

jmk/

Na podstawie: UM Konin, forumppp.pl
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25