facebook RSS # #

24.08.2019 07:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-27 16:27       aktualizacja: 2019-03-27 16:28       Wiadomości PAP
  A A A

Bez Nagrody. W Krakowie nie będzie Nagrody Gdańskiej upamiętniającej Adamowicza

Bez Nagrody. W Krakowie nie będzie Nagrody Gdańskiej upamiętniającej Adamowicza
Fot.PAP/J.Bednarczyk
Kraków nie będzie przyznawał Nagrody Gdańskiej. Miała być ustanowiona dla upamiętnienia tragicznej śmierci prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. Jej pomysłodawcy w środę wycofali projekt uchwały spod obrad Rady Miasta.

Z inicjatywą ustanowienia nagrody wystąpili radni klubu Koalicji Obywatelskiej. Nagroda Gdańska miała być wręczana organizacjom pozarządowym działającym w Krakowie, które promują postawy obywatelskie i przeciwstawiają się mowie nienawiści. Radni nie wskazali w projekcie uchwały wysokości nagrody, pozostawiając prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu określenie kwoty i zasady jej przyznawania.

"Wycofaliśmy z dalszego procedowania uchwałę w sprawie ustanowienia Nagrody Gdańskiej, bo liczba poprawek, które pojawiły się w ostatnich dniach wypaczyła jej sens. Proponowana była zmiana nazwy, zmiana patrona" – mówiła dziennikarzom radna klubu PO.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Nina Gabryś.

Dodała, że radni chcieli, by nagroda była formą symbolicznego pomnika. "Pomnika, który przypominałby nam, jakimi ideami w polityce miejskiej powinniśmy się kierować, jak zbieżne były one z polityką gdańską: otwartości i równości" – powiedziała Gabryś. Podkreśliła, że miał to być także wyraz solidarności Krakowa z Gdańskiem.

"Niestety taka idea solidarności i wspólnoty nie spotkała się ze zrozumieniem, przede wszystkim radnych z klubu PiS i Przyjaznego Krakowa. Może nam być tylko i wyłącznie smutno z tego powodu" – powiedziała Gabryś.

Przyznała, że zanim zgłosiła projekt uchwały nie spodziewała się takiej reakcji. "Żyłam w przekonaniu, że moment tragicznej śmierci Pawła Adamowicza połączył nas i uspokoił nasze czasem skrajne i pełne niepotrzebnej przemocy w przestrzeni publicznej nastroje. Fakt, że takie proste gesty, takie niekontrowersyjne spotykają się z takim oporem smuci i pokazuje, że niektórzy nie są w stanie spoza tej partyjnej polityki wyjść nawet w najtrudniejszych chwilach dla naszego kraju" - oceniła radna.

Już podczas sesji Rady Miasta Krakowa dwa tygodnie temu pojawiły się głosy krytyczne pod adresem patrona nagrody. Radny PiS Michał Drewnicki mówił wtedy, że w Krakowie i Małopolsce jest "wiele osób, które działały lub działają na rzecz demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i wzrostu świadomości narodowej. Dlaczego wobec tego ci nasi lokalni patroni nie są wpisani w ten wniosek? Obawiam się, że intencją było to, żeby wywołać pewną kontrowersję. Ja nie chce wywołać żadnych sporów, chce stwierdzić oczywisty fakt, że śp. prezydent Adamowicz był osobą kontrowersyjną" - mówił Drewnicki.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25