facebook RSS # #

23.07.2019 02:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-11 14:44       aktualizacja: 2019-04-11 14:51       Wiadomości PAP
  A A A

Sadzą drzewa. Mieszkańcy Katowic mogą zgłosić gdzie w mieście zasadzić drzewo

Sadzą drzewa. Mieszkańcy Katowic mogą zgłosić gdzie w mieście zasadzić drzewo
Fot. UM Katowice
Ponad 600 drzew ma przybyć w Katowicach dzięki akcji "wCOP drzewo", której nazwa nawiązuje do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ. Właśnie rusza kolejna tura naboru wniosków. Każdy mieszkaniec może zgłosić gdzie jego zdaniem powinna przybyć zieleń.

Aplikację „wCOP drzewo" miasto uruchomiło w połowie września 2018 roku.

"Chcieliśmy dać mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsc, gdzie ich zdaniem powinny rosnąć drzewa. Przy okazji jest to forma zachęcenia do dbania o swoje otoczenie i edukacji o zaletach drzew w mieście, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu" - mówi cytowany w miejskim komunikacie prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zgodnie z założeniami akcji, nabór wniosków w edycji jesiennej trwał do połowy listopada. Wpłynęły 433 zgłoszenia, które następnie były weryfikowane m.in. pod kątem własności terenu, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy ewentualnej kolizji z infrastrukturą.

Ponad 42 proc. wniosków przeszło tę weryfikację pozytywnie i trafiło do bazy drzew do nasadzeń w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej będzie je sadził sukcesywnie, wiosną ale przede wszystkim jesienią, bo wówczas drzewa najlepiej się przyjmują. "To wynik lepszy od spodziewanego, biorąc pod uwagę doświadczenia innych miast, przede wszystkim Gdańska" - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w Katowicach.

Katowicka aplikacja „wCOP drzewo" powstała na bazie podobnej, stworzonej w Gdańsku. Mieszkańcy zaznaczają punkt na mapie i dodają opis, a system automatycznie przyjmuje wnioski o nasadzenia na terenach należących do miasta i odrzuca je w przypadku terenów prywatnych. Później każdy wniosek przechodzi jeszcze weryfikację.

W efekcie działania aplikacji, Zakład Zieleni Miejskiej posadzi 504 drzewa, a inne podmioty (głównie Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) kolejne 72 drzewa. Czterdzieści drzew w różnych częściach miasta udało się posadzić jeszcze ubiegłej jesieni. To, m.in. jesiony wyniosłe, klony i brzozy.

Od tego tygodnia rusza wiosenna tura naboru wniosków. W aplikacji działa już funkcja „zasadź drzewo" i będzie aktywna do końca maja. Aplikacja dopuszcza tylko nasadzenia na terenach miejskich, pozostałe automatycznie odrzuca. Użytkownik dostanie mailowe powiadomienie o przyjęciu wniosku do weryfikacji i - po zakończeniu tego procesu - o jego pozytywnym rozpatrzeniu. Jeśli zgłoszenie na jakimś etapie zostanie odrzucone, urzędnik podejmujący taką decyzję wyśle maila z uzasadnieniem. W jednym zgłoszeniu można wnioskować o maksymalnie pięć drzew w danej lokalizacji.

Aplikacja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.

js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25