facebook RSS # #

23.07.2019 10:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-11 14:59       aktualizacja: 2019-04-11 15:34       Wiadomości PAP
  A A A

Jak naliczać. RPO zaskarżył do WSA sposób naliczania opłat za przymusowy parking

Jak naliczać. RPO zaskarżył do WSA sposób naliczania opłat za przymusowy parking
Fot.PAP/S.Leszczyński
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego zasady naliczania opłat za odbiór odholowanego samochodu jakie uchwaliła rada miasta w Tarnowie.

RPO wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie o stwierdzenie nieważności zapisu uchwały, który stanowi, że opłaty w Tarnowie są naliczane od każdej rozpoczętej doby przechowywania samochodu - choćby było to parę minut.

Rzecznik podnosi, że prawo pozwala samorządom pobierać takie opłaty za każdą "pełną" dobę, a nie za dobę „rozpoczętą", a tak sformułowana uchwała narusza - w ocenie RPO - artykuły Konstytucji RP stanowiące, że samorząd terytorialny działa na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie.

Rzecznik argumentuje, że art. 130a ust. 6 Prawa o ruchu drogowym pozwala radzie powiatu lub miasta na ustalanie wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie na parkingu strzeżonym źle zaparkowanego auta. Maksymalne stawki tych opłat co roku określa minister finansów. Ale stawki te - jak podkreśla Rzecznik - odnoszą się do "doby", a nie "doby rozpoczętej".

"Wobec tego przyjęcie w uchwale normy, zgodnie z którą opłatę stosuje się do każdej "rozpoczętej doby", nastąpiło z przekroczeniem delegacji ustawowej. Organ korzystający z takiej delegacji, aby wydać akt prawa miejscowego, pozostaje ściśle związany jej granicami, która w tym przypadku dotyczy tylko i wyłącznie doby" - stwierdza Biuro RPO.

Rzecznik przyznaje, że taka sytuacja sprawia, iż może się zdarzyć, że powiat nie będzie mógł pobrać opłaty za przechowywanie pojazdu, mimo poniesionych kosztów, jeśli zostanie on odebrany np. kilka minut przed upływem ostatniej doby przechowania (za tę dobę).

"Jednak racjonalne argumenty, które wskazywałyby na konieczność pobierania takiej opłaty za ostatnią dobę przechowywania w przeliczeniu np. za godzinę, nie mają tutaj znaczenia, skoro ustawodawca uprawnienia takiego radzie powiatu nie przyznał. Ustawodawca nie upoważnił też organu powiatu do określenia zasad naliczania opłat, a jedynie ich wysokości" - głosi stanowisko Rzecznika.

"W orzecznictwie sądowym akceptowane jest stanowisko, zgodnie z którym ustawodawca - przewidując naliczanie opłaty za każdą dobę przechowywania pojazdu - rozumie przez to każdą pełną dobę, a nie dobę rozpoczętą" - podkreślił RPO w piśmie do WSA.

js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25