facebook RSS # #

27.01.2020 00:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-15 13:40       aktualizacja: 2019-04-15 13:42       Wiadomości PAP
  A A A

Miasto dopłaci. Łódź dofinansuje produkcję dziewięciu filmów

Miasto dopłaci. Łódź dofinansuje produkcję dziewięciu filmów
Fot. Fotolia
Kwotą 1,4 mln zł miasto Łódź dofinansuje w tym roku produkcję dziewięciu filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Istniejący od 12 lat Łódzki Fundusz Filmowy wsparł do tej pory realizację ponad 70 obrazów.

Jak podała Monika Głowacka z Łódź Film Commission, w tym roku kwota 1,4 mln zł zostanie podzielona pomiędzy dziewięć filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.

"Spośród 29 zgłoszonych projektów komisja Łódzkiego Funduszu Filmowego wybrała te filmy, które otrzymały najwyższą liczbę punktów w wyniku oceny trzech kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalnego i promocyjnego dla Łodzi i województwa łódzkiego" - podkreśliła.

Oceny artystycznej projektów dokonali eksperci: Joanna Jasińska-Koronkiewicz i Zbigniew Kotecki (filmy animowane), Andrzej Sapija i Katarzyna Mąka-Malatyńska (filmy dokumentalne), Michał Oleszczyk, Joanna Łapińska, Anna Kazejak oraz Piotr Mikucki (filmy fabularne). Po pierwszym odsiewie do kolejnego etapu oceny - pod względem realizacyjno-ekonomicznym - zakwalifikowało się 60 proc. projektów.

Następnie komisja składająca się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego oceniła aspekt regionalny i promocyjny proponowanych produkcji.

Ostatecznie wśród dziewięciu najlepiej ocenionych i wskazanych do dofinansowania tytułów znalazły się cztery filmy animowane, dwa dokumentalne i trzy fabularne, których koproducentem zostanie EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Ponad 155 tys. zł przeznaczone zostanie na animację "Most" w reż. Izumi Yoshidy, która przedstawi mało znany epizod z historii Polski i Japonii. Jest to widziana oczyma 10-letniego chłopca historia ocalenia przez japoński Czerwony Krzyż sierot po polskich zesłańcach syberyjskich.

Takie samo wsparcie uzyskała "Zapomniana książka" w reż. Agaty Gorządek - animacja lalkowa oparta na motywach książki czeskiego autora Arnosta Goldflama. Z kolei na brytyjsko-polską koprodukcję prezentującą w animowanej formie historię niedźwiadka Wojtka, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Armii generała Andersa stacjonujących na Bliskim Wschodzie ŁFF przekaże 70 tys. zł.

Ostatnia dofinansowana animacja - "Było sobie morze" w reż. Joanny Kożuch - to film dokumentalny o tragedii Jeziora Aralskiego, które w latach 60. XX wieku było czwartym pod względem wielkości jeziorem na świecie, a obecnie jego południowa część jest niemal zupełnie wyschnięta w wyniku rabunkowej polityki gospodarczej władz sowieckich.

Kwotą 110 tys. zł ŁFF zasili produkcję filmu w reż. Piotra Szczepańskiego, opowiadającego o Miriam Synger, która wraz z grupą znajomych prowadzi kanał internetowy Szalom.tv, poświęcony kulturze żydowskiej w Łodzi i w Polsce. Dotacja przekazana zostanie też na "Granicę" w reż. Michała Kaweckiego - historię rodzeństwa, które w dorosłym życiu oddaliło się od siebie i wybrało dwie skrajne drogi. Ona odsiedziała wyrok za zabójstwo policjanta, on jest profesorem uniwersytetu specjalizującym się w dziedzinie resocjalizacji.

Wśród dofinansowanych filmów fabularnych znalazły się "Sweat" w reż. Magnusa von Horna (350 tys. zł), "Geniusze" w reż. Thorstena Kleina (150 tys. zł) i "Przysięga Ireny" w reż. Jana Komasy (49 tys. zł)

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów, które są związane - tematycznie lub realizacyjnie - z Łodzią i regionem łódzkim. Od początku swojego istnienia Fundusz dofinansował ponad 70 filmów, wśród których znalazła się nagrodzona Oscarem "Ida" oraz nominowana do tej nagrody "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki". Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25