facebook RSS # #

17.07.2019 17:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-18 14:21       aktualizacja: 2019-04-18 14:53       Wiadomości PAP
  A A A

Problem z noclegiem. Prezydent Sopotu: nie czekajmy, aż w hostelach dojdzie do tragedii

Problem z noclegiem. Prezydent Sopotu: nie czekajmy, aż w hostelach dojdzie do tragedii
Fot. PAP/A. Ciereszko
Nie czekajmy, aż w hostelach dojdzie do tragedii jak w escape roomie – apelują samorządowcy i czekają na przepisy w sprawie najmu krótkoterminowego.

Na kwietniowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Sopotu, Jacek Karnowski zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia jasnych zasad funkcjonowania najmu krótkoterminowego. Chodzi o hostele czy mieszkania do wynajęcia dla turystów. Jak mówił, sprawa jest ważna z trzech powodów.

„Przede wszystkim są to względy bezpieczeństwa. Najem krótkoterminowy i dzikie hostele bez żadnych kontroli przeciwpożarowych rozbijają się w starym budownictwie, gdzie mieszkania dzielone są na klitki i upychane jest tam trzydzieści osób, podczas gdy klatki schodowe mogą obsłużyć tylko kilka” – wskazywał Jacek Karnowski. „Nie czas jest, żebyśmy czekali do takiej sytuacji, która się wydarzyła w escape roomie, gdzie dopiero jak coś się stało, to ruszyły kontrole. W tej chwili nie ma przepisów, które pozwalałyby nam ująć [takie obiekty] jako obiekty turystyczne” - podkreślał.
 
Drugi powód to sprawa fiskalna. „Przeciekają nam przez ręce naprawdę duże środki finansowe” – ocenił prezydent Sopotu. To ze względu na nieodprowadzanie opłaty klimatycznej czy prawdopodobne uchylanie się od podatki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak podkreślił Jacek Karnowski, sprawa jest ważna również ze względu na spokój mieszkańców, którzy sąsiadują z lokalami przeznaczonymi na krótkotrwały najem. „Policja nie raz nie obrabia się ze wszystkimi interwencjami w ciągu jednej nocy, szczególnie weekendowej. A są też tacy turyści, którzy wolą zapłacić 500 zł [mandatu] i bawić się dalej” – wskazywał.

Dlatego zaapelował do resortu sportu i turystyki o zintensyfikowanie prac nad przepisami, które pomogłyby uporać się z tym problemem.

„Prosilibyśmy o przyśpieszenie prac nad rejestrem takich przedsięwzięć, bo jeżeli ten rejestr ma powstać w 2021 roku, to dwa sezony znowu miną. Miejmy nadzieję, że w tym czasie nic złego się nie stanie, ale na pewno dużo pieniędzy i nerwów nas to będzie kosztowało” - zaznaczył.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, że wójt już teraz ma kompetencje w zakresie nadzoru nad świadczeniem usług hotelarskich krótkotrwałych w „innych obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie”. Poinformowała też, że w resorcie trwają prace nad przygotowaniem białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce, która obejmie także zasady dotyczące świadczenia usług hotelarskich.

"Ministerstwo po zakończeniu analiz rynkowych rozważy i zaproponuje ewentualne zmiany prawne aktualnie obowiązujących przepisów, mając na względzie wszystkich uczestników rynku hotelarskiego” - wskazała.

Przekazanie białej księgi zaplanowane jest na drugą połowę 2019.

Problem najmu krótkotrwałego nasilił się wraz z popularnością platform rezerwacyjnych. Według danych firmy analitycznej AirDNA, analizującej najem realizowany poprzez Airbnb, w Krakowie jest do wynajęcia 5 482 mieszkań, w Warszawie – 4 882, w Gdańsku – 1 984, we Wrocławiu – 1 719, w Poznaniu – 785, w Zakopanem – 764.

W większości europejskich, popularnych turystycznie miast jako narzędzia w walce ze zjawiskiem masowego najmu lokali turystom stosuje się ograniczenie liczby dni najmu na doby, kontrole podatkowe, wysokie kary za niestosowanie obostrzeń. Z reguły obowiązkowa jest też rejestracja gości.

aba/
TAGI: TURYSTYKA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-04-23 12:15:51
Tomek: Wreszcie ktoś zauważył problem!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25