facebook RSS # #

21.07.2019 18:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-10 17:35       aktualizacja: 2019-05-12 10:44       Wiadomości PAP
  A A A

Innowacyjność łączy. Posiedzenie Rady ds. innowacyjności z udziałem marszałków województw

Innowacyjność łączy. Posiedzenie Rady ds. innowacyjności z udziałem marszałków województw
Fot. PAP/P. Supernak
Potrzeba precyzyjnej koordynacji regionalnych i krajowych działań stymulujących innowacje – to jeden z wniosków płynących ze spotkania Rady ds. innowacyjności pod przewodnictwem Jadwigi Emilewicz z marszałkami województw.

10 maja w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyło się pierwsze wspólne posiedzenie Rady ds. innowacyjności z marszałkami województw. W spotkaniu pod przewodnictwem minister Jadwigi Emilewicz w roli współgospodarza wziął udział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Spotkanie Rady w formacie rząd – samorząd miało na celu przedstawienie efektów dotychczasowych działań rządu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwiązania wprowadzone przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiadające za politykę innowacyjną państwa oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju -  koordynatora krajowej polityki spójności i rozwoju.

Jak podkreślała strona rządowa, na przestrzeni ostatnich trzech lat krajobraz polskiej innowacyjności wzbogacił się o spójny i przyjazny innowacji ekosystem, w tym ulgi fiskalne, IP box, ulgę B+R, czy instytucje wspierania rozwoju wraz z ich programami dla innowacyjnych firm na każdym szczeblu rozwoju. Rozwiązania te są już dostępne i na wyciągnięcie ręki dla innowatorów oraz przedsiębiorców. Rolą instytucji publicznych na szczeblu krajowym i terytorialnym jest ich propagowanie wszędzie tam, gdzie mają szasnę przynieść korzyść obywatelom.

"Zależy nam, aby marszałkowie mający częstszy i bliższy kontakt z małymi i średnimi przedsiębiorcami w regionie, byli z nami w dialogu. To dialog i współdziałanie najlepiej pozwoli przekładać instrumenty rozwojowe opracowane na szczeblu krajowym na lokalne konteksty i na potrzeby rozwojowe regionu. Zauważmy, że potencjał i skala odliczeń osiągalnych za pomocą wprowadzanych przez nas rozwiązań, jak ulga B+R, a w przyszłości IP box jest porównywalna ze skalą i znaczeniem programu #POiR dla procesów rozwojowych. Dlatego zachęcam do myślenia o proinnowacyjnych rozwiązaniach w kategoriach nowego instrumentu rozwojowego, który pozostaje do dyspozycji w regionach" – zauważyła na spotkaniu z marszałkami minister Emilewicz.

Jak zaznaczyła, innowacyjność jest pojęciem wielowymiarowym i dotyka wielu dziedzin. „Dlatego liczymy na twórcze współdziałanie z władzami samorządowymi także przy pracach nad Strategią  Produktywności, zwiększeniem synergii między Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami i Regionalnymi Inteligentnymi Specjalizacjami czy uruchomieniem Ośrodków Innowacji Cyfrowych (DIH) – dodała minister Emilewicz.

Źródło: MPiT

aba/

TAGI: REGION
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25