facebook RSS # #

17.07.2019 17:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-14 13:58       aktualizacja: 2019-05-14 14:00       Wiadomości PAP
  A A A

Pisarz miejski. Niemiec opisze codzienne życie w Olsztynie

Pisarz miejski. Niemiec opisze codzienne życie w Olsztynie
Fot.PAP/J.Ochoński
Mieszkający w Irlandii Niemiec Marcel Krueger przez najbliższych pięć miesięcy będzie opisywał na blogu życie w Olsztynie. Pobyt literata i jego twórczość będzie finansowało Niemieckie Forum Kultury.

Marcel Krueger przyjechał do Olsztyna kilka dni temu. Zdążył być gościem na uniwersytecie, gdzie spotkał się ze studentami germanistyki, wypił kawę z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem i kilka razy odwiedził Fundację "Borussia", która pomaga mu "ogarnąć Olsztyn".

"Wszędzie jestem witany ciepło i serdecznie, przekazywany z rąk do rąk i karmiony ciasteczkami. Bardzo mi się tu podoba" - żartował na spotkaniu z dziennikarzami Krueger, który otrzymał 5-miesięczne stypendium Niemieckiego Forum Kultury na opisywanie życia w Olsztynie. Niemieckie Forum Kultury funduje takie stypendia od lat. Zawsze dotyczą one opisywania życia w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pobyty pisarzy miejskich Forum finansowało dotąd m.in. w krajach nadbałtyckich, w Rumunii, czy na Ukrainie.

"Pisarze zawsze trafiają do regionów w jakiś sposób historycznie związanych z Niemcami" - powiedziała na konferencji prasowej Magda Gebala z Forum.

"Mamy nadzieję, że pobyt Marcela Kruegera w Olsztynie pokaże nam nasze miasto z nowej perspektywy" - powiedziała przewodnicząca Fundacji "Borussia" Kornelia Kurowska. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodawał, że Polacy i Niemcy mają wiele wspólnych momentów, które "na nowo można odkryć i przeżyć".

"Bardzo się cieszymy, że w tym roku pisarz miejski przyjechał właśnie do Olsztyna" - dodawał Grzymowicz.

Marcel Krueger przed otrzymaniem stypendium Niemieckiego Forum Kultury bywał wcześniej w Olsztynie. We wsi Łęgajny pod Olsztynem mieszkała jego babcia, która pod koniec wojny została wywieziona z Warmii do łagru w Związku Radzieckim. Po kilku latach pobytu w łagrze babcia Kruegera nie wróciła już na Warmię, ale do Niemiec. Krueger o jej losach napisał książkę.

Na spotkaniu z dziennikarzami Krueger podkreślił, że jego pobyt w Olsztynie i możliwość pracy w tym mieście to zasługa "wolnej Europy, po której można dowolnie jeździć".

"Jestem mieszkającym w Irlandii Niemcem, będę pracował w Polsce. Taka wolna Europa wiele znaczy, daje nam wiele możliwości" - podkreślał pisarz i dodawał, że będzie chciał pokazać Olsztyn takim, jakim go poczuje, w jakim będzie żył.

Relacje Kruegera z Olsztyna będzie można czytać na blogu pod adresem www.pisarz-miejski-olsztyn.com.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25