facebook RSS # #

19.09.2019 13:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-15 12:56       aktualizacja: 2019-05-15 12:58       Wiadomości PAP
  A A A

TOP-owe inwestycje. 10 gminnych przedsięwzięć wyróżnionych w konkursie TOP Inwestycje Komunalne

TOP-owe inwestycje. 10 gminnych przedsięwzięć wyróżnionych w konkursie TOP Inwestycje Komunalne
Fot.Wikimedia
Przedsięwzięcia zrealizowane w Brennej, Chorzowie, Ciechanowie, dorzeczu Wisłoki, Gdańsku, Inowrocławiu, Katowicach, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i w Zgierzu zwyciężyły w ósmej edycji konkursu TOP Inwestycje Komunalne, rozstrzygniętego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Na liście 25. finalistów dorocznego konkursu na najlepsze inwestycje komunalne znalazły się projekty oddane do użytku w 2018 r. lub zrealizowane dotąd co najmniej w połowie. Spośród nich nagrodzono 10 inwestycji prowadzonych przez samorządy lub związane z nimi podmioty. Wyróżnione projekty dotyczą m.in. rewitalizacji, nowych technologii i zrównoważonego rozwoju gmin.

Projekty nominowane do tytułu Top Inwestycje Komunalne 2019 oceniane były pod kątem takich kryteriów jak efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP itd.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.

Najlepszą inwestycję wskazali również internauci, oddając w konkursie 18 tys. głosów. Ich uznanie znalazł projekt zagospodarowania nabrzeża wiślanego w Płocku, kosztem ok. 38 mln zł. Prace obejmowały budowę promenady wiślanej wraz z falochronami, przebudowę ul. Rybaki, budowę ścieżki biegowej, przebudowę kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Całość została zaprojektowana z myślą o wypoczynku mieszkańców i turystów odwiedzających płockie nabrzeże.

Wśród nagrodzonych projektów znalazła się rewitalizacja wieży ciśnień i budowa parku nauki w Ciechanowie. Za 10,9 mln zł zrewitalizowano ten jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, obok powstał dwukondygnacyjny budynek przeznaczony na park nauki, a także alejki i zieleń.

Inny nagrodzony projekt to kompleksowa ochrona powietrza gmin Związku Dorzecza Wisłoki. W ramach przedsięwzięcia w budynkach mieszkalnych zainstalowano 630 kolektorów słonecznych i 475 instalacji fotowoltaicznych, a także pięć pomp ciepła i dwa kotły na biomasę. Drugim elementem projektu była termomodernizacja energetyczna 26 budynków użyteczności publicznej, a trzecim wykonanie kolejnych 746 instalacji kolektorów słonecznych i 392 instalacji fotowoltaicznych. Całość kosztowała ok. 53 mln zł.

Ponadto wyróżniono budowany w Katowicach za ok. 200 mln zł system węzłów przesiadkowych (na razie gotowe jest pierwsze centrum przesiadkowe) oraz tworzoną za 35,6 mln zł Bibliotekę - Mediatekę 800-lecia i centrum nauki w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie znajdą się wypożyczalnie i czytelnie dla dzieci i dorosłych, pracownie warsztatowe i gier komputerowych, sala odczytów i projekcji oraz strefa nauki i przestrzeń dla wystaw multimedialnych. Budynek ma unikatową architektonicznie formę ksiąg ustawionych na półce.

Wśród laureatów konkursu jest także samorząd Inowrocławia, gdzie w ramach realizowanego za 48,3 mln zł projektu rozwoju i usprawnienia systemu transportu miejskiego ma nastąpić redukcja zanieczyszczenia powietrza poprzez poprawę efektywności (i punktualności) komunikacji. Na przedsięwzięcie złożyły się zakup autobusów elektrycznych, instalacja biletomatów i wymiana 25 wiat.

W konkursie wyróżniono również budowę mostu na Wyspę Sobieszewską w Gdańsku, za 64,3 mln zł - budowa tego zwodzonego mostu była jedną z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych przeprowadzonych w Gdańsku w ostatnich latach. Nagrodzono też kompleksową termomodernizację 24 obiektów publicznych w Zgierzu (za 52,7 mln zł) oraz przebudowę rynku w Chorzowie (za 28,1 mln zł), gdzie m.in. powstaną przeszklone pawilony dla gastronomii, handlu i instytucji miejskich, „przytulone” do przęseł biegnącej nad rynkiem estakady. Powstanie punkt informacji turystycznej i miejska galeria sztuki, posadzone będą nowe drzewa i krzewy.

Najmniejszą wyróżnioną w konkursie gminą jest Brenna na Śląsku Cieszyńskim, gdzie kosztem 3,1 mln zł nastąpiła rekonstrukcja i rewitalizacja mieszczącego się w drewnianym domu dawnego wiejskiego kina, z przeznaczeniem na "żywe muzeum" pod nazwą Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. Zabytkowy budynek z lat 20. XX wieku został poddany rewitalizacji, zyskując nowe funkcje kulturalne i społeczne - stał się miejscem, gdzie przez pryzmat zielarstwa prezentowana jest spuścizna górali Beskidu Śląskiego.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-16 07:59:38
Obiektywny: Ten konkurs to jakaś aberracja. Pociungli kanalize albo narobili wiato-przestanków dla grfyciarzów. I teraz za to nagrodów będzie jeszcze w brud. Ot best advantage of technology. Uffff !!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25