facebook RSS # #

19.08.2019 17:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-20 14:39       aktualizacja: 2019-05-20 14:40       Wiadomości PAP
  A A A

Honorowy obywatel. Rada miasta nadała honorowe obywatelstwo Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi

Honorowy obywatel. Rada miasta nadała honorowe obywatelstwo Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi
Fot.PAP/P.Reszko
Rada miejska nadała w poniedziałek honorowe obywatelstwo Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu w styczniu prezydentowi Gdańska.

Był wybitnym polskim samorządowcem, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych, był człowiekiem wolności i solidarności. Pozostanie wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom - argumentowali autorzy projektu uchwały ws. nadania Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Białegostoku.

"Honorowe obywatelstwo nie jest nagrodą za długie zamieszkiwanie czy przebywanie w danym mieście. (...) Aby być związanym z Białymstokiem, nie trzeba przebywać tutaj fizycznie, można być nośnikiem i reprezentantem pewnych wartości, które są wśród nas podzielane i są dla nas ważne" - uzasadniał projekt przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym (KO).

Jak podkreślił, te wartości to wolność, równość, wspólnota, tolerancja, zrozumienie i solidarność. "To właśnie w te wartości wierzył prezydent Paweł Adamowicz, był ich orędownikiem, wcielał je w życie. Jestem przekonany, że z tymi wartościami utożsamiają się białostoczanie" - dodał Prokorym.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że popiera wniosek. Według niego, Adamowicz to "najwybitniejszy polski samorządowiec ostatniego 30-lecia". "Stawał po stronie prawdy, sprawiedliwości, demokracji od najmłodszych swoich lat" - dodał Truskolaski, prezentując w laudacji życiorys zmarłego prezydenta Gdańska. Akcentował swoją bardzo dobrą współpracę z Adamowiczem w działalności samorządowej.

"To nie Paweł Adamowicz zasługuje na honorowego obywatela miasta Białegostoku, ale miasto Białystok zasługuje na to, żeby Paweł Adamowicz tym honorowym obywatelem został. To przysporzy naszemu miastu i splendoru, i również tego, że jako miasto będziemy identyfikować się z tymi wartościami, dla których Paweł żył i oddał swoje dosyć młode życie" - mówił Truskolaski, prosząc niezdecydowanych radnych o poparcie wniosku.

Przeciwko uhonorowaniu w ten sposób Adamowicza opowiedzieli się radni PiS, którzy w tej kadencji samorządu są w białostockiej radzie opozycją. W odczytanym przed głosowaniem stanowisku napisali, że to "nieprzemyślany projekt polityczny, ukierunkowany na uzyskanie doraźnych politycznych korzyści w roku wyborczym".

Ostatecznie 16 radnych było za wnioskiem, 12 przeciw. Prezydent Truskolaski powiedział, że teraz będzie z władzami Gdańska i rodziną Pawła Adamowicza ustalał termin stosownej uroczystości. Dodał, że sugestią władz Białegostoku będzie termin w czasie Dni Miasta Białegostoku, które rokrocznie odbywają się w drugiej połowie czerwca.

13 stycznia 2019 roku, w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem. Zmarł dzień później w szpitalu. Napastnik został zatrzymany.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-21 08:24:23
samorządowiec: Wstyd Panowie samorządowcy z PiS-u. Czasami trzeba mieć swój kręgosłup a nie "przekaz dnia jednej osoby rządzącej jednoosobowo partią". Dobrze, że jest jeszcze "coś" takiego jak lustro przed którym stajemy często !
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25