facebook RSS # #

19.08.2019 17:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-20 17:03       aktualizacja: 2019-05-20 17:05       Wiadomości PAP
  A A A

Uciekające obniżki. Co dalej z obniżkami cen prądu dla samorządów?

Uciekające obniżki. Co dalej z obniżkami cen prądu dla samorządów?
Fot. PAP/W.Pacewicz
Obniżki cen energii elektrycznej, także dla samorządów, mogą wejść w życie na początku sierpnia. Tak wynika z poniedziałkowych deklaracji wiceministra energii, Tadeusza Skobela.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, poświęcone kwestii obiecanej przez rząd obniżki cen energii elektrycznej do poziomu z zeszłego roku. Uczestniczył w nim m.in. wiceminister energii Tadeusz Skobel. Zadeklarował, że potrzebna do wprowadzenia obniżek nowelizacja ustawy o cenach prądu ma być uchwalona w I półroczu, a okres wejścia przepisów wykonawczych do niej – rozporządzenia – skrócony do 21 dni. To by oznaczało, że w najbardziej optymistycznym wariancie samorządy dostaną obniżkę cen energii elektrycznej na początku sierpnia.

- Powiedziałem wyraźnie ministrowi Skobelowi, że dotychczasowe działania ministerstwa w tej sprawie można odczytać jako grę na zwłokę, odsuwanie w czasie niekorzystnych dla odbiorców energii elektrycznej rozstrzygnięć, że tego się obawiamy – mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, który uczestniczył w posiedzeniu zespołu. - Czy to przypadek, że termin spotkania na ten temat przedstawicieli ministerstwa i Komisji Europejskiej został ustalony na 27 maja? Ciągle jest jeszcze dużo znaków zapytania. Po pierwsze czy obniżkami zostaną objęte wszystkie jednostki organizacyjne samorządów, w tym spółki komunalne, ZOZ-y, samorządowe instytucje kultury? Minister Skobel powiedział mi, że prowadzą na ten temat rozmowy z Komisją Europejską. To kluczowa sprawa, bo jeśli spółki komunalne nie zostaną objęte obniżką cen prądu, to staniemy przed dylematem: albo podnieść ceny ich usług albo nie podnosić, ale wtedy te spółki nie będą miały środków na rozwój, na inwestycje.

- Samorządy płacą dużo więcej za prąd o stycznia tego roku – dodaje Marek Wójcik. – Czy zostanie im to zrekompensowane od stycznia? To kolejna kwestia, co do której wciąż nie mamy pewności.

Samorządowcy obawiają się również, że nawet jeśli ceny energii elektrycznej zostaną teraz obniżone, to podwyżki wrócą ze zdwojoną siłą w przyszłym roku. Jak mówią samorządowcy, sugerują to w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele państwowych firm energetycznych. Dlatego i w tej sprawie samorządy chciałyby jednoznacznej deklaracji rządu.

jmk/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25