facebook RSS # #

08.12.2019 05:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-23 08:50       aktualizacja: 2019-05-23 14:51       Wiadomości PAP
  A A A

Mosty dla Regionów. Kolejny pozytywnie oceniony wniosek samorządów

Mosty dla Regionów. Kolejny pozytywnie oceniony wniosek samorządów
Fot. MIiR
Powiaty sokołowski i siemiatycki oraz gminy Jabłonna Lacka i Perlejewo dostaną 1,2 mln zł dotacji z programu Mosty dla Regionów na opracowanie dokumentacji budowy mostu na Bugu.

Plan budowy mostu na Bugu, łączący gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka, został pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dlatego chcące go budować w/w samorządy otrzymają 1,2 mln zł dotacji z rządowego programu „Mosty dla Regionów” – na dofinansowanie dokumentacji. Jej całkowity koszt to 1,6 mln zł.
Sama budowa mostu ma kosztować 91,5 mln zł. O środki na ten cel powiaty sokołowski i siemiatycki oraz gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka będą się ubiegać z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Budowa przeprawy Perlejewo-Jabłonna Lacka to ważna inwestycja wspierająca zrównoważony rozwój gospodarki i turystyki na Podlasiu. W ośrodkach powiatowych, takich jak m.in. gmina Siemiatycze, mosty są w szczególności potrzebne. Sprawniejsze połączenia komunikacyjne to także szansa dla nadbużańskiej turystyki. Bug jest wielką atrakcją dla miłośników wędkarstwa i jedną z najpiękniejszych rzek do spływów kajakowych – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Most przez rzekę Bug połączy powiat siemiatycki w województwie podlaskim z powiatem sokołowskim w województwie mazowieckim. Przeprawa pomiędzy miejscowościami Granne i Krzemień Wieś istniała niegdyś jako element Wielkiego Gościńca Litewskiego, głównej drogi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, łączącej obie stolice, Warszawę i Wilno. Ostatni most istniejący w tym miejscu został zniszczony około 1920 r.

Planowany most przez Bug wraz z drogami dojazdowymi połączy drogę gminną nr 390303W z drogą powiatową nr 1728B.

Program Mosty dla Regionów cieszy się dużym zainteresowaniem. W jego ramach już 75 samorządów złożyło wniosek o dofinansowanie przygotowania dokumentacji potrzebnej do budowy przepraw. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 mld zł. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji.

Szacowany koszt budowy mostów, dla których już złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na budowę ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje minister infrastruktury.

Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych w programie Mosty dla Regionów. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Perlejewo i Jabłonna Lacka), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław).

Wnioski na przygotowanie tych inwestycji są oceniane w pierwszej kolejności. Pozytywną ocenę mają już rekomendowane w programie mosty na rzekach: Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) i Bug - pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka.

jmk/

Na podstawie: MIiR
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25