facebook RSS # #

19.02.2020 14:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-24 11:21       aktualizacja: 2019-05-24 11:25       Wiadomości PAP
  A A A

Rada wybrana. Gminy wybrały człoknów Rady Społecznej związanej z CPK

Rada wybrana. Gminy wybrały człoknów Rady Społecznej związanej z CPK
Fot.PAP/L.Szymański
Rada gminy Teresin wybrała swoich przedstawicieli do Rady Społecznej związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Oznacza to, że zakończyła się procedura wyboru 15-osobowej Rady.

Wcześniej swoich przedstawicieli do Rady wybrały gminy Baranów oraz Wiskitki; każda z gmin mogła zgłosić pięciu członków do Rady.

"Jako spółka CPK, inwestor Portu Lotniczego Solidarność, będziemy teraz w kontakcie z samorządami w sprawie ustalenia terminu inauguracyjnego spotkania Rady. Piłka jest po stronie samorządów. Zgodnie z przyjętym regulaminem, pierwsze posiedzenie Rady Społecznej zwołują wójtowie gmin" - poinformował Konrad Majszyk ze spółki CPK.

Jak wyjaśnił, podczas inauguracyjnego spotkania wybrany zostanie przewodniczący Rady Społecznej i jego zastępcy. Kolejne posiedzenia tego gremium zwoływane będą przez przewodniczącego nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Będzie on przygotowywał m.in. listy spraw do omówienia podczas poszczególnych posiedzeń Rady, uwzględniając propozycje jej członków.

Majszyk dodał, że w posiedzeniach Rady będzie też uczestniczył koordynator wyznaczony przez pełnomocnika rządu ds. CPK. Ma on odpowiadać za wymianę informacji między Radą, pełnomocnikiem i spółką CPK.

"Wybór członków Rady Społecznej przez wszystkie trzy gminy to dobra wiadomość dla inwestycji. Realizując CPK, chcemy - na ile to możliwe - uwzględniać głos mieszkańców. Rada Społeczna pomoże w prowadzeniu dialogu ze społecznościami lokalnymi - najpierw na etapie przygotowań, a potem także w trakcie realizacji inwestycji. Będzie pełniła również rolę opiniodawczą. Pomoże także w informowaniu mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki" - wskazał Majszyk.

Przedstawiciel spółki dodał, że Rada będzie doradzać pełnomocnikowi rządu ds. CPK Mikołajowi Wildowi i spółce celowej CPK kierowanej przez Piotra Malepszaka w sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, jak np. sposób pozyskiwania nieruchomości pod budowę nowego portu lotniczego.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie do 2,5 godziny.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25