facebook RSS # #

19.08.2019 17:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-27 08:22       aktualizacja: 2019-05-27 12:25       Wiadomości PAP
  A A A

Stop przeciążonym. Gliwice wychwytują przeciążone ciężarówki, bo te bardzo niszczą drogi

Stop przeciążonym. Gliwice wychwytują przeciążone ciężarówki, bo te bardzo niszczą drogi
Fot. UM Gliwice
Przeciążone ciężarówki niszczą drogi kilkaset razy bardziej niż te, które nie przekraczają dopuszczalnej wagi. To dlatego gliwicki Zarząd Dróg Miejskich wprowadził system identyfikujący takie pojazdy.

Ów system pozwala też szybko powiadomić o przeciążonej ciężarówce Inspekcję Transportu Drogowego. Dzięki niemu miasto sprawniej też egzekwuje obowiązujący zakaz wjazdu ciężkich ciężarówek do centrum.

Jak wynika z informacji o wdrożeniu systemu, zawartych w biuletynie urzędu miasta Gliwice, przeładowane samochody niszczą nawierzchnię jezdni do czterysta razy bardziej niż te z dozwolonym ciężarem. Dlatego już od kilku lat ciężkie ciężarówki obowiązuje zakaz wjazdu do centrum miasta.

„Według informacji Instytutu Badawczego Dróg i Mostów co trzeci samochód ciężarowy w Polsce jest przeciążony. Jest to niezgodne z przepisami i ma zgubny wpływ na stan dróg. Z tym zjawiskiem usiłuje walczyć Inspekcja Transportu Drogowego, a pomaga w tym wprowadzony w Gliwicach nowoczesny system preselekcyjnego ważenia pojazdów” – napisano w biuletynie samorządu miasta.

Dotąd inspektorzy transportu drogowego w Gliwicach losowo wybierali pojazdy do kontroli. Procedura zmieniła się kilka tygodni temu wraz z wdrożeniem nowego systemu. Wskazuje on samochody o przekroczonych parametrach: dopuszczalnej masy pojazdu, długości, szerokości, wysokości i prędkości.

Każdy pojazd przejeżdżający przez punkt kontrolny jest wstępnie mierzony za pomocą szeregu kamer i czujników zamontowanych w jezdni. System analizuje te dane i przekazuje je inspektorom transportu drogowego, którzy zatrzymują wytypowane samochody i ważą je na legalizowanych wagach przenośnych.

Po potwierdzeniu wyniku o przekroczeniu dopuszczalnych parametrów Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć na przewoźnika karę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

„Preselekcyjne ważenie pojazdów poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, ogranicza degradację nawierzchni dróg oraz zwiększa skuteczność wykrywania pojazdów ciężarowych o przekroczonych parametrach. To innowacyjny, precyzyjny i bardzo przydatny system” – ocenił cytowany w informacji miasta Ludomir Utratny z Zarządu Dróg Miejskich.

W Gliwicach działają trzy punkty preselekcyjnego ważenia pojazdów. ZDM planuje montaż kolejnych w ramach rozbudowy zachodniej obwodnicy miasta.

Równolegle z tymi działaniami samorząd Gliwic rozbudowuje – w ramach unijnego projektu za 29,4 mln zł – system zarządzania ruchem w mieście (tzw. inteligentny system transportowy – ITS). Pierwotny system – obejmujący sygnalizację świetlną na ponad 60 skrzyżowaniach – powstał w latach 2011-2013 za ok. 35,5 mln zł (również przy unijnym wsparciu).

Działający w dużej mierze automatycznie system w miarę możliwości tworzy np. zieloną falę. Aby było to możliwe, ponad 60 głównych skrzyżowań w mieście wyposażono w obrotowe kamery obserwujące ruch, a także w kilka kamer do tzw. wideodetekcji, czyli liczenia przejeżdżających pojazdów.

Wszystkie elementy systemu połączono światłowodami oraz bezprzewodowo z centrum sterowania ruchem, które powstało od podstaw w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich. Rozwiązanie początkowo umożliwiło m.in. nadanie priorytetu przejazdu przez skrzyżowania ze światłami 18 autobusom obsługującym linię A4, która zastąpiła zlikwidowane kilka lat temu tramwaje.

Rozbudowa systemu pozwoliła dotąd m.in. nadać podobny priorytet ok. 160 innym autobusom, a także bezwzględny priorytet ok. 90 pojazdom uprzywilejowanym, policji, pogotowiu i straży pożarnej. Powstała też aplikacja mobilna udostępniająca dane z systemu mieszkańcom i innym użytkownikom dróg.

Ponadto przewidziano m.in. rozbudowę części systemu wykorzystującej tablice zmiennej treści, utworzenie punktów pomiaru ruchu dostarczających danych o jego natężeniu, a także rozszerzenie monitoringu ulic o automatycznie rozpoznawanie zdarzeń drogowych. Z tymi funkcjonalnościami powiązana jest rozbudowywana preselekcja kontroli pojazdów.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25