facebook RSS # #

23.09.2019 13:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-11 07:58       aktualizacja: 2019-06-11 13:06       Wiadomości PAP
  A A A

Inwestują w zamek. Miasto i gmina Olkusz zainwestuje miliony złotych w zamek w Rabsztynie

Inwestują w zamek. Miasto i gmina Olkusz zainwestuje miliony złotych w zamek w Rabsztynie
Fot. UMiG Olkusz
Samorząd miasta i gminy Olkusz zainwestuje 4 mln zł w odrestaurowanie i zagospodarowanie turystyczne zamku w Rabsztynie – jednego z najbardziej znanych na Szlaku Orlich Gniazd.

Na zamku Rabsztyn rozpoczęły się prace przy realizacji projektu „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego na zamku w Rabsztynie” prowadzone na zlecenie władz Olkusza. Koszt inwestycji to ponad 850 tys. zł, z czego 500 tys. zł pokryją środki pochodzące z unijnego dofinansowania (PROW). Prace mają potrwać do końca sierpnia. W najbliższym czasie magistrat ogłosi jeszcze jeden przetarg, dzięki któremu rabsztyńska warownia zupełnie zmieni swoje oblicze. Jego wartość przekroczy 3 miliony złotych.

- Dokładamy starań, by zwiększać potencjał turystyczny zamku w Rabsztynie, który staje się coraz ciekawszym punktem Szlaku Orlich Gniazd – nie tylko dla osób, które odwiedzają nas po raz pierwszy, ale również tych, którzy Rabsztyn znają doskonale. W najbliższych miesiącach zainwestujemy tu około 4 miliony złotych, tworząc zupełnie nowy produkt, w którym spędzanie wolnego czasu będzie jeszcze bardziej przyjemne – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

W pierwszym etapie rozpoczętych już prac mur obwodowy zamku zostanie oczyszczony i wzmocniony, a także nieco nadbudowany. Będzie wykonane spoinowanie oraz impregnacja korony murów. Rozpoczęto także prace nad stabilizacją i zabezpieczeniem ostańca skalnego, na którym wznosi się zamek górny. Prace mają potrwać do końca sierpnia.

W najbliższym czasie olkuski magistrat ogłosi kolejny przetarg dotyczący prac na zamku. Ich zakres będzie znacznie większy. Po odgruzowaniu i zabezpieczeniu murów piwnic pałacu w ich części ma w powstać pawilon, w którym docelowo będzie punkt informacyjny, węzeł sanitarny oraz kawiarnia.

Planowane jest również przeprowadzenie zabezpieczeń i konserwacji zewnętrznych murów pałacu. Na dziedzińcu powstanie strefa rekreacyjna ze sceną i trawiaste tarasy. Zostaną także wykonane nowe dojścia do zamku, w tym ścieżki z tłucznia kamiennego oraz schody terenowe.

- Wszystkie prace będą poprzedzały badania archeologiczne, które, jak mamy nadzieję, dostarczą nam nowych informacji o historii zamku, a odnalezione w ich trakcie przedmioty będą stanowiły część zamkowej ekspozycji. Przeprowadzenie tych prac pozwoli zamknąć zasadniczy zakres robót budowlanych, koniecznych do udostępnienia całości zamku zwiedzającym – mówi Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków olkuskiego magistratu.

Dla odrestaurowanych pomieszczeń zamkowych zaprojektowano nowy program funkcjonalny, realizowany w oparciu o nowopowstałą infrastrukturę. Wszelkie prace związane z zabezpieczeniem, konserwacją, uczytelnieniem substancji zabytkowej zaplanowano w myśl zasad konserwatorskich, skupiając uwagę na zachowaniu autentycznej formy i podkreślaniu jej elementów.

Zakończenie prac planowane jest na październik 2020 r. Wartość całego projektu szacowana jest na ponad 3,1 mln zł, ale dokładną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Na tę inwestycję władze Olkusza pozyskały 1,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
Z uwagi na charakter i zakres prac, jakie w tym i przyszłym roku będą prowadzone w obrębie zamku, a które uniemożliwiają zapewnienie pełnego bezpieczeństwa zwiedzającym, władze miasta podjęły decyzję o nieudostępnianiu w tym roku zamku dla zwiedzających. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, który administruje obiektem, zaprasza chętnych do zwiedzania Chaty Kocjana u podnóża zamku, która będzie czynna od 27 kwietnia do 27 października.

jmk/

Na podstawie: UMiG Olkusz
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25