facebook RSS # #

22.10.2019 09:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-11 15:00       aktualizacja: 2019-06-11 15:10       Wiadomości PAP
  A A A

Dulkiewicz w KPRM. Premier Morawiecki rozmawiał "przy kawie" z Dulkiewicz

Dulkiewicz w KPRM. Premier Morawiecki rozmawiał
Fot.PAP/P.Supernak
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek w KPRM z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Spotkanie odbyło się z inicjatywy szefa rządu.

Rozmowa była pokłosiem sytuacji, do jakiej doszło w miniony poniedziałek w Gdańsku. Dulkiewicz wyszła naprzeciwko premierowi, który przechodził z pl. Solidarności do Sali BHP na zorganizowaną przez NSZZ „S” konferencję. Powitała premiera w Gdańsku i zaprosiła na spotkanie okrągłego stołu. Morawiecki podziękował i przeszedł w otoczeniu towarzyszących mu osób do Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Pytany później o tę sytuację przyznał, że w ostatnim momencie zauważył Dulkiewicz. Jak zaznaczył, chciałby, żeby z prezydent Gdańska traktowali się poważnie. "Reprezentujemy bardzo poważne urzędy i takie zaczepianie, takie happeningi na ulicy myślę, że nie przystojną troszeczkę pani prezydent" - dodał i zaprosił Dulkiewicz na kawę do KPRM.

Relacjonując wtorkowe spotkanie, rzecznik rządu Piotr Mueller podkreślił, że odbyło się w atmosferze rzetelnej troski o miejsca pamięci historycznej; poruszono tematy Westerplatte oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

Według rzecznika, premier podkreślił podczas spotkania, że ważne jest, aby miejsca pamięci były "zaopiekowane na bardzo wysokim poziomie". "W przypadku Westerplatte mieliśmy takie wrażenie, że do tej pory niestety tak do końca nie było. Będziemy wspierać wszelkie działania, które umożliwią, aby to bardzo ważne miejsce pamięci dla Polaków było odpowiednio zaopiekowane" - dodał Mueller.

Na pytanie, czy premier i prezydent Gdańska osiągnęli konsensus ws. Westerplatte rzecznik rządu odparł: "Nie, dzisiaj w tym zakresie pewnie zostały pewne rozbieżności. Kwestie opieki nad Westerplatte są przedmiotem troski rządu, w związku z tym ten projekt (ustawy) będzie wspierany, jeżeli chodzi o regulacje w tym zakresie, które są przedstawione w projekcie poselskim" - powiedział.

"Oczywiście jest proces legislacyjny, w związku z tym w Sejmie może dojść do jakiś korekt, ale generalnie, tak chcemy, aby Westerplatte było przedmiotem wspólnej troski całego państwa" - podkreślił.

Dulkiewicz powiedziała dziennikarzom, że sprawa Europejskiego Centrum Solidarności jest przedmiotem dialogu. Prezydent Gdańska była pytana, czy podczas spotkania poruszona została kwestia sporu gdańskiego samorządu z resortem kultury o wpływ na ECS, treść wystawy stałej i zakres finansowania przez MKiDN.

"Pan premier poruszył temat ECS. Nie ukrywam, że gdy byliśmy w bardzo dużym kryzysie, a było to tuż po śmierci prezydenta Adamowicza, rozmawiałam telefonicznie z panem premierem, przed moim spotkaniem w lutym z premierem Glińskim i ministrem Sellinem. Premier wrócił do tej rozmowy i zapytał, czemu się nie dogadaliśmy. Ale to dwie strony muszą chcieć się porozumieć, a tutaj woli nie było" - odpowiedziała Dulkiewicz. "Widzę, że jest to przedmiot troski pana premiera, także ECS, i myślę, że jesteśmy w dialogu" - oceniła.

Dodała, że zaprosiła premiera do odwiedzenia ECS, zwiedzenia wystawy stałej, do zapoznania się w pełni z jej treścią.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25