facebook RSS # #

22.10.2019 09:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-19 10:53       aktualizacja: 2019-06-19 10:56       Wiadomości PAP
  A A A

Trzeba szczepić. Konferencja nt. roli samorządów w zapobieganiu grypie

Trzeba szczepić. Konferencja nt. roli samorządów w zapobieganiu grypie
Fot.PAP/B.Zborowski
Procent zaszczepionej populacji w Polsce wciąż jest bardzo niski, a jedyną metodą zapobiegania grypie są szczepienia profilaktyczne. Kluczową rolę w ich popularyzacji odgrywają samorządy – mówił prof. Lidia Brydak na konferencji "Grypa Przed Sezonem: co każdy samorząd wiedzieć powinien".

Podczas konferencji zapowiedziano inaugurację w lipcu uaktualnionej wersji Modelowego Samorządowego Programu Polityki Zdrowotnej Profilaktyki Grypy w Grupach Ryzyka, uwzględniającej m.in.: nowe publikacje, zmieniony schemat programu polityki zdrowotnej (według nowych wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) oraz najlepsze przykłady wdrożeń programów polityki zdrowotnej w samorządach. Program będzie dostępny na stronie www.ceestahc.org oraz na platformie www.dobreprogramyzdrowotne.pl w Kreatorze Programów Zdrowotnych. Kreator Programów Zdrowotnych jest jedynym takim narzędziem w Polsce i spotkał się już z dużym zainteresowaniem wśród jednostek samorządu terytorialnego.

Prof. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny, tłumaczyła, że samorządy są w stanie najskuteczniej rozpoznać i zaspokoić potrzeby lokalnych społeczności, sfinansować szczepienia oraz edukację. Szczepienie sprawia, że nie zakażamy następnych osób, unikamy hospitalizacji, zapobiegamy powikłaniom pogrypowym, które niejednokrotnie mogą doprowadzić do tego, że człowiek czynny zawodowo przechodzi na rentę albo ma grupę inwalidzką.

Nie wszyscy lekarze mają świadomość obowiązku prawnego rekomendowania szczepień jako metody zapobiegania chorobom zakaźnym. Skutki powikłań pogrypowych należy rozpatrywać nie tylko w aspekcie zaostrzenia choroby, czy powstania innego schorzenia związanego z jej powikłaniami, a nawet, w najgorszym wypadku, zgonu. Równie istotne są potencjalne, policzalne skutki ekonomiczne grypy, których koszty są z pokrywane z naszych podatków - tłumaczyła prof. Brydak.

Podczas konferencji samorządowcy z Częstochowy i Poznania prezentowali przykłady dobrych praktyk, wyznaczających nowe kierunki w doborze kolejnych grup ryzyka objętych szczepieniami oraz sposobu finansowania.

Adam Futymski, członek Stowarzyszenia Metropolia Poznań, skupiającego samorządy poznańskie i 22 inne skupione wokół stolicy Wielkopolski, mówił, że wkrótce ruszy program szczepień przeciw grypie oraz kolejny program zapobiegania chorobom przewlekłym. "To znaczące inicjatywy. W programie grypowym zaszczepimy 45 tysięcy mieszkańców, a w programie chorób przewlekłych aż 60 tysięcy osób. Ważne są aspekty kosztowe - programy są finansowane w większości ze środków unijnych, gmina pokrywa jedynie 5 proc. ogólnej puli wydatków. Polacy niechętnie się szczepią, szczególnie, jeśli szczepienia są nieobowiązkowe. Nasz program grypowy będzie trwał trzy lata, kierowany jest do osób aktywnych zawodowo w wieku od 25 do 64 roku życia. Chcemy dotrzeć z programem bezpośrednio do zakładów pracy, do kierownictwa przedsiębiorstw oraz do działów HR. Chcemy edukować i przekonywać pracodawców i pracowników, że warto się szczepić" – podkreślił.

woj/
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-19 16:12:12
Maciek: już zapomnieliście o Szymusiu? dobrze wiemy co zrobiła mu szczepionka na pneumokoki

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25