facebook RSS # #

17.10.2019 23:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-24 06:00       aktualizacja: 2019-06-24 14:03       Wiadomości PAP
  A A A

Miodne miasto. W Legnicy powstanie „sieć miejskich pasiek”

Miodne miasto. W Legnicy powstanie „sieć miejskich pasiek”
Fot. UM Legnica
W Legnicy powstała pierwsza pasieka miejska, która da początek projektowi „sieci miejskich pasiek”. Miasto chce być „gminą przyjazną pszczołom”.

Pierwszą pasiekę miejską w Legnicy założył - porozumieniu z samorządem tego miasta - legnicki entuzjasta pszczół Paweł Rafałko. Znajduje się ona na zielonym zapleczu dawnej szkoły rolniczej.

- Nasze miasto już w 2017 roku stało się jednym z 79 sygnatariuszy ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom - mówiła podczas inauguracji pierwszej pasieki zastępca prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz. – Byliśmy na drugim miejscu miast w kraju deklarujących stworzenie wielu miejsc przyjaznych tym owadom.

Do legnickiego projektu „Sieci pasiek miejskich” przystąpić może każdy pszczelarz zamieszkały w Legnicy, posiadajacy odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia. Lista wymogów zawarta jest w porozumieniu, które hodowca pszczół podpisuje z miastem. To on jest właścicielem, ponosi koszty utrzymania hodowli, ale gmina ma prawo pierwokupu miodu. Miód będzie wykorzystywany jako legnicki produkt promocyjny podczas różnych wydarzeń, zwłaszcza ekologicznych.

- Miody z Legnicy mają doskonałą jakość – przekonuje Paweł Rafałko. – Jest nawet lepszy od tych powstających na wsi. Będę zapraszał kolegów z branży, by włączali się do naszej sieci. Ostatnio złożyłem też projekt – w ramach Legnickiego Budzetu Obywatelskiego - utworzenia w parku pszczelarskiej ścieżki edukacyjnej.

- Naszą misją jest to, by sieć rozwijała się – podkreśla Jadwiga Zienkiewicz. - Jesteśmy gminą przyjazną pszczołom. Tworzymy miejsca, gdzie te pożyteczne owady będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. Na terenach zielonych sadzimy co roku tysiące roślin miododajnych, dobranych tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.

Warto przypomnieć, że w lutym 2018 roku na wniosek prezydenta legnicka Rada Miejska przyjęła uchwałę, która m.in. zezwala na hodowlę w Legnicy miodnych pszczół i określa jej warunki. Dokument był konsultowany ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Legnickiej.

W Legnicy wolno hodować pszczoły łagodne, z obniżoną agresywnością wobec otoczenia i niską „rojliwością”. Miejsce lokalizacji uli musi być opatrzone tablicami ostrzegawczymi i uniemożliwiać przypadkowe wejście osób postronnych. Pasieka może być usytuowana w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od granicy nieruchomości lub uczęszczanej drogi publicznej. Jeśli to nie jest możliwe, odległość ta może być 4-metrowa, pod warunkiem zbudowania ogrodzenia lub stałej przeszkody o co najmniej 3-metrowej wysokości. Odległość pasieki od szkół, przychodni, domów opieki i podobnych obiektów użyteczności publicznej nie może być mniejsza niż 150 m. Ule stawiane na dachach budynków muszą zachować odległość nie mniejszą od 10 metrów od otworów okiennych.

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczołowatych w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego przez człowieka.

jmk/

Na podstawie: UM Legnica

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25