2019-06-27 09:39
aktualizacja: 2019-06-27 09:41
Wiadomości PAP
Tytuł dla Pomorza. Woj. pomorskie wraz z Gdańskiem "Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2020"
Fot. Pomorskie.eu/A.Chalińska
Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem zdobyły tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020" za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w UE. Obok nich wyróżniono w tym roku szwedzki obszar metropolitarny Goeteborga i hiszpański region Nawarry.
O tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się regiony, miasta i obszary metropolitarne, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości. Konkurs organizują unijne instytucje - Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów, organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z krajów członkowskich UE.
Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas środowej ceremonii wręczenia nagród w Brukseli. Przewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz gratulując zwycięzcom, wskazał, że tegoroczny konkurs jest dowodem na to, że regiony i miasta mogą tworzyć miejsca pracy i są "tkanką społeczną Europy".
"Laureaci są dla nas wszystkich inspiracją, pokazując, że dzięki współpracy, nowatorskiemu myśleniu i tworzeniu właściwych warunków na szczeblu lokalnym stanowią oni siłę napędową trwałego wzrostu gospodarczego w Europie" – mówił.
Jak podkreślono w uzasadnieniu decyzji, wspólne zgłoszenie Gdańska i województwa pomorskiego opiera się na "spójnym zestawie działań". "Region ten został wybrany w oparciu o jego imponujący zestaw ukierunkowanych działań służących przyciąganiu, rozwijaniu i zatrzymywaniu talentów, wspieraniu przedsiębiorstw typu start-up i innowacyjnych MŚP oraz zapewnianiu młodym ludziom możliwości kształcenia w zakresie przedsiębiorczości" – zaznaczono.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odbierając nagrodę powiedział, że w wielu obszarach gospodarczych woj. pomorskie jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. "Te obszary to utrzymujący się wysoki wzrost PKB, skuteczna walka z bezrobociem, dynamiczny przyrost nowych przedsiębiorstw, a także coraz bardziej proeksportowe ukierunkowanie naszej gospodarki" – podkreślił.
Dodał, że jednym z wyzwań obecnych czasów, kluczowych zwłaszcza dla rozwoju gospodarki, jest narastająca walka o talenty. "Głęboko wierzę w skuteczność wizji regionu otwartego na ludzi z zewnątrz, wspierającego różnorodność jako jeden z katalizatorów innowacji i postępu" – oświadczył.
Z kolei wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz zaznaczył, że hasło "wolność, solidarność, równość i otwartość" to coś więcej niż ideały. "Jest ono oparte na konkretnych działaniach, wspierających wzrost gospodarczy" – przekonywał.
Drugi z tegorocznych zwycięzców, obszar Goeteborga jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów metropolitalnych. Strategia regionu koncentruje się na poprawie klimatu biznesowego i tworzeniu lepszych warunków do rozwoju MŚP. Natomiast region Nawarry uznano za pionierski obszar wspierania przedsiębiorczości w Hiszpanii. Strategia działania wspólnoty autonomicznej obejmuje: promowanie przedsiębiorczości, zmniejszanie obciążeń regulacyjnych, dostęp do finansowania i rynków oraz internacjonalizację.
Nagrodę "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" co roku przyznaje się trzem obszarom UE. W konkursie nie nagradza się za dotychczasowe wyniki, lecz dopinguje do działań promujących przedsiębiorczość i szeroko pojętą współpracę. W wyścigu mogą więc startować regiony, które nie mają jeszcze sukcesów na swoim koncie, a jedynie opracowały strategię ożywienia lokalnej gospodarki. Stąd nadawanie tytułu z rocznym wyprzedzeniem - w 2019 r. samorządy walczyły o tytuł "ERP 2020". Składające się m.in. z przedstawicieli unijnych instytucji jury będzie teraz przez cały rok monitorować wdrażanie nagrodzonych w konkursie strategii regionalnych.
Od chwili rozpoczęcia inicjatywy nagrody trafiły do 27 samorządów z 15 państw członkowskich. W 2015 r. tytuł otrzymała Małopolska.
Z Brukseli: Mateusz Kicka (PAP)
mp/
mp/
TAGI:
REGION
,
UNIA EUROPEJSKA
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
COPYRIGHT
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.- Zwrot kosztów. Nowe przepisy ws. dowozu uczniów niepełnosprawnych
- Szefów dwóch. BAS o poleceniu służbowym przewodniczącego rady gminy
- Jest szkolenie. Internetowy kurs dla urzędników obsługujący RDK już dostępny
- Podwyżki będą. MEN podtrzymuje zapowiedź podwyżki dla nauczycieli
- Ważne dla USC. NSA: niedopuszczalne przepisanie do aktu urodzenia rodziców jednej płci