facebook RSS # #

11.12.2019 14:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-08 15:08       aktualizacja: 2019-07-08 15:09       Wiadomości PAP
  A A A

Spory o marsz. Kontrowersje wokół Marszu Równości w Białymstoku

Spory o marsz. Kontrowersje wokół Marszu Równości w Białymstoku
Fot.PAP/D.Delmanowicz
W Białymstoku kontrowersje wzbudza organizacja pierwszego w tym mieście Marszu Równości. Ma on przejść ulicami miasta 20 lipca.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski poinformował w poniedziałek, że wniosek o zgodę na marsz spełnia wymogi formalne i został złożony jako pierwszy. Po tym wniosku do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło ok. 50 innych wniosków na organizację marszów, pikiet i manifestacji; miejsca spotkań i trasy niektórych z nich pokrywają się z trasą Marszu Równości.

Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień, inne zgromadzenia planowane tego dnia nie mogą odbywać się tą samą trasą lub odległość między nimi musi wynieść co najmniej 100 metrów.

Jak tłumaczył Truskolaski, wniosek o organizację marszu wpłynął jako pierwszy, cztery sekundy wcześniej niż kolejne. Dodał, że następowała kolizja tras innych marszów. Dlatego - jak mówił - będzie trzeba też poczekać na decyzję sądu, jeśli do niego odwołają się organizatorzy pozostałych marszów.

"Z naszej strony, uważamy, że wszelkie wymogi formalne zostały dopełnione. Podchodzę tutaj z taką urzędniczą dokładnością. Nie oceniam ani w kategoriach etycznych, ani żadnych innych" - mówił Truskolaski i dodał, że jest to zgodne z prawem i on tego prawa będzie przestrzegał. Powiedział też, że wpływają do niego apele, aby zakazać marszu. "Są to apele niepoważne, jeśli ktoś chciałby apelować i komuś to przeszkadza, to niech apeluje o zmiany prawa w Polsce" - dodał.

Pytany, czy będzie uczestniczył w marszu, powiedział, że tego nie planuje. "Nie planuję być na marszu, ani obejmować go patronatem" - mówił i ocenił, że ostatnie wydarzenia z takich marszów w Warszawie i Gdańsku spowodowały, że - jak podkreślił - "cele tego marszu nie zostały wypełnione, a wręcz przeciwnie, był to atak na innych". "Jeżeli ktoś walczy o równość, powinien przede wszystkim szanować również prawa innych. Tutaj nie zostało to dochowane" - uważa prezydent Białegostoku. Dodał, że podchodzi on do marszu "w sposób bardzo formalny".

W niedzielę w kościołach Archidiecezji Białostockiej odczytywana była odezwa metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy, w którym napisał, że marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych. W liście Wojda zaprasza też wiernych na piknik rodzinny, który w dniu marszu ma się odbyć przed białostocką katedrą, na Rynku Kościuszki.

Dziennikarze pytali też Truskolaskiego o wniosek o organizację takiego pikniku, którego organizatorem jest marszałek województwa podlaskiego. "Ten wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu dlatego, że nie spełnia wymogów formalnych. Dlatego, że tam jest pas drogowy i jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym eventem, natomiast ten wniosek wpłynął do nas 2 lipca" - powiedział Truskolaski.

Dodał, że będzie rozmawiał z organizatorem o innych miejscach, bo - jak podkreślił - "jeżeli zależy tylko na tym, żeby był piknik, to on może być". Zasugerował, że wolny jest plac przed Teatrem Dramatycznym i nie jest przede wszystkim pasem drogowym. Mówił, że wniosek o organizację "zgromadzenia zwykłego" można zgłosić na trzy dni przed imprezą.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział dziennikarzom, że odniesie się do tej sprawy po otrzymaniu oficjalnej odpowiedzi z urzędu miejskiego.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-09 11:27:42
Kazik: Myślę, że najlepszym sposobem na marsze "równości" będzie organizacja marszów "normalności". Takie marsz które pokażą że akceptujemy to co normalne.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25