facebook RSS # #

22.10.2019 09:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-10 12:00       aktualizacja: 2019-07-10 07:09       Wiadomości PAP
  A A A

Więcej zadań OSP. Na nowe zajęcia 82 mln zł z budżetu państwa

Więcej zadań OSP. Na nowe zajęcia 82 mln zł z budżetu państwa
Fot. PAP/M. Bielecki
Rząd rozszerzył zadania ochotniczych straży pożarnych; na nowe zajęcia chce przekazać w tym roku z budżetu państwa dodatkowe 82 mln zł.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Rozszerzone zostały także zadania OSP.
 
„Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat walczą z pożarami i pomagają ofiarom wypadków drogowych. Jednak oprócz tego wykonują też inne działania, które w wymiarze publicznym pozostają związane z szeroko pojętą ochroną i profilaktyką społeczną. Dlatego właśnie rząd, doceniając dotychczasową działalność OSP, zdecydował, że zadania realizowane przez ochotnicze straże uzyskają rangę ustawową – pozwoli to m.in. na rozszerzenie źródeł finansowania” – wyjaśnia MSWiA w komunikacie.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przeciwpożarowej poza gaszeniem pożarów zadaniem OSP będzie także organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, wydarzeń oświatowo-kulturalnych, upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystko oczywiście ma być związane z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

Wymienione zadania są wykonywane przez Ochotnicze Straże Pożarne od wielu lat, ale obecnie są uregulowane jedynie w statutach OSP.

Wydatki na realizację nowych zadań wpisanych do ustawy będą pochodziły z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków przekazywanych przez jednostki organizacyjne, w szczególności stowarzyszenia, fundacje i instytucje ubezpieczeniowe. W 2019 r. OSP na sfinansowanie tych zadań będą mogły otrzymać z budżetu państwa 82 mln zł.

Teraz projekt trafi do Sejmu. Znowelizowane przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

aba/

Czytaj też: OSP pod lupą. NIK: są nieprawidłowości w wypłacie ekwiwalentu
TAGI:
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-12 08:04:45
Magda: I bardzo dobrze, a PSL już trzęsie portkami, że odpłynie kolejny elektorat hihihi. OSP nie jest własnością żadnej partii, także PSL
 
2019-07-11 11:52:54
JR: Nie wiem kto to wymyślił, zapewne jakiś pięknoduch, który o działaniach "pozaustawowych" strażaków nie ma pojęcia. Otóż strażacy obecnie, za swoje pozyskane pieniądze już to robią i bardzo dobrze im to wychodzi. Dobrze byłoby natomiast, by powiatowa straż miała pieniądze na zwrot za koszt paliwa dla OSP (gminy), kiedy jednostka wyjeżdża do akcji np. w ramach KSRG poza granice swojej gminy.
 
2019-07-11 09:47:18
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: Bardzo dobrze, że jednostki OSP otrzymają dodatkowe środki. Do tej pory tego typu działania finansowane były z budżetow gmin, jednak pieniądze te były niewystarczające.

Zastanawia mnie jednak inna rzecz. Przeznaczenie 82 mln zł z budżetu państwa oznacza, że rząd ma pieniądze. W tym samym czasie jeśli powiatowa komenda policji chce zakupić nowy samochód, to 50% jego wartości musi uzbierać sama wśród samorządów. U nas wychodzi ok. 5-6 tys. na gminę. Jak nie dorzucimy, to samochodu nie będzie. A komenda dysponuje samochodami, które w większości mają powyżej 10 lat. Od wielu lat, musimy też robić zrzutkę na paliwo. Skoro są pieniądze, to może rząd przekazałby też większe środki na funcjonowanie policji, tak abyśmy nie musieli angażować na ten cel środkow samorządu terytorialnego!
 
2019-07-11 08:08:26
OSP: - organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizyczne - współpraca z gminnymi i szkolnymi koordynatorami sportu, obowiązkowy udział członków OSP w tych zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów,
- organizowanie wydarzeń oświatowo-kulturalnych - udział w wydarzeniach organizowanych na szczeblu gminy lub placówki oświatowej z rejonu działania OSP,możliwość zgłaszania zgłaszanie swoich propozycji,
- upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi -
- propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy - współpraca z lokalnymi przychodniami lekarskimi w zakresie organizacji szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, organizacja ćwiczeń i pokazów dla lokalnej społeczności,

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25