facebook RSS # #

27.01.2020 22:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-17 07:22       aktualizacja: 2019-07-17 13:26       Wiadomości PAP
  A A A

Wymusić rotację. Olkusz wprowadził na swym rynku strefę ograniczonego postoju

Wymusić rotację. Olkusz wprowadził na swym rynku strefę ograniczonego postoju
Fot. UMiG Olkusz
Olkusz wprowadził na swym rynku tzw. strefę ograniczonego postoju. Po to, by nikt nie blokował tam miejsca parkingowego przez cały dzień, by mieszkańcy i turyści łatwiej mogli je znaleźć.

Strefa ograniczonego postoju na olkuskim rynku obowiązuje od wtorku, 16 lipca. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17 każdy będzie mógł tam skorzystać z dwóch postojów do 90 minut. W soboty ograniczenie będzie obowiązywało w godzinach 8-14. Olkuska strefa ograniczonego postoju nie będzie obowiązywała w niedziele i święta.

- Mieszkańcy oraz goście przyjeżdżający samochodami na olkuski rynek często mieli duże problemy ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. Wprowadzeniem Strefy Ograniczonego Postoju zwiększamy dostępność instytucji i lokali zlokalizowanych wokół rynku. Parkowanie pozostanie bezpłatne, ale znikną pojazdy, które parkowały tu od rana do wieczora, właściwie na cały dzień blokując miejsca parkingowe – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz.

Strefa Ograniczonego Postoju będzie obowiązywała w obrębie olkuskiego Rynku, bez ulic dojazdowych. By legalnie parkować na jej obszarze, konieczne będzie pobranie biletu z jednego z dwóch biletomatów zlokalizowanych na północnej i wschodniej pierzei rynku. Niezbędne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, wydrukowanie biletu oraz umieszczenie go w widocznym miejscu – najlepiej za przednią szybą.

W dni powszednie na obszarze strefy to samo auto będzie mogło zaparkować dwa razy po 90 minut – pierwszy raz do godziny 12.00 i drugi raz po godzinie 12.00.

„W ten sposób pomyślano przede wszystkim o osobach, które z różnych powodów potrzebują wrócić na olkuski Rynek, np. do Urzędu lub banku, by uzupełnić brakującą dokumentację, czy napić się kawy w jednym z lokali w centrum miasta. Jeden bilet przysługuje od 8 rano do południa, a drugi po południu do godziny 17:00. W sobotę – w godzinach obowiązywania Strefy Ograniczonego Postoju – możliwe będzie pobranie jednego biletu. W niedziele i święta Strefa Ograniczonego Postoju nie będzie obowiązywać” – informuje olkuski magistrat.

„Przewidziano również wydanie szczególnych upoważnień dopuszczających postój pojazdu bez ograniczeń czasowych. Mowa przede wszystkim o pojazdach pracowników budowy czy innych służb, których obecność na rynku jest niezbędna do realizacji zleconych zadań” – dodaje urząd miasta.

Równolegle z wprowadzeniem strefy ograniczonego postoju, która zwiększy w tym miejscu rotację pojazdów, z możliwości parkowania zostanie wyłączony wewnętrzny pas po wschodniej stronie rynku.

- Ubytek tych kilku miejsc parkingowych, przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności pozostałych, nie powinien być dla nikogo uciążliwy, a znacznie poprawi atrakcyjność strefy rekreacyjnej, z której chętnie korzystają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta – wyjaśnia włodarz Olkusza.

W godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu parking za budynkiem magistratu będzie dostępny wyłącznie dla pracowników, których obowiązki służbowe wiążą się z koniecznością wykorzystania samochodu prywatnego. W pozostałym czasie parking ten pozostanie ogólnodostępny.

Za przestrzeganie zasad działania Strefy Ograniczonego Postoju odpowiadać będzie Straż Miejska, która ma też udzielać telefonicznie dodatkowych informacji na ten temat. Niezastosowanie się do ograniczeń strefy będzie wiązało się z karą w wysokości do 100 złotych.

jmk/

Na podstawie: UMiG Olkusz
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25