facebook RSS # #

17.02.2020 00:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-19 10:18       aktualizacja: 2019-07-19 09:48       Wiadomości PAP
  A A A

Rosną dotacje. Wiceminister finansów: rosną również dochody zewnętrzne samorządów

Rosną dotacje. Wiceminister finansów: rosną również dochody zewnętrzne samorządów
Fot. PAP/R. Guz
Oprócz dochodów własnych rosną również dochody zewnętrzne samorządów, które pochodzą z budżetu państwa – wskazuje wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Na lipcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyła się debata o stanie finansów samorządowych. Minister finansów przytaczał dane wskazujące na rosnące dochody własne samorządów; samorządowcy przekonywali, że pieniądze są już zainwestowane i nawet 1/3 jednostek może mieć problem z uchwaleniem przyszłorocznego budżetu.

„I te dane przedstawione przez państwa są prawdziwe, i te przedstawione przez nas są prawdziwe. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” – komentował wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Jak mówił, samorządy skupiają się na potrzebach wydatkowych. „Trudno posługiwać się jedynie potrzebami wydatkowymi bez spojrzenia chociażby na efektywność wydatkową, na strukturę itd.” - wskazał. „Nie mówię, że te wydatki są źle realizowane, natomiast odnosząc się do samych danych porównawczych - czyli że JST mają więcej wydatków, równocześnie więcej dochodów - trudno na samych kwotach to zderzyć, dlatego że diabeł tkwi w szczegółach” - ocenił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że dane przedstawiane przez stronę samorządową nie uwzględniają chociażby dotacji. „Oprócz dochodów własnych rosną również te dochody zewnętrzne, które pochodzą z budżetu państwa czy z innych środków publicznych” – podkreślił, wymieniając Fundusz Dróg Samorządowych i Fundusz Przewozów Autobusowych. „To, że wzrastają podatki pośrednie, a więc wzrastają nie tylko PIT i CIT, ale także uszczelnienie VAT-u przynosi efekty, właśnie to pozwala też na przekazywanie samorządom środków w formie dotacji” - dodał.

Wiceminister odniósł się także do podnoszonego przez stronę samorządową argumentu o konieczności przygotowania się do nowej perspektywy finansowej, tak by gminy, miasta, powiaty były gotowe do zapewnienia wkładu własnego.

„Trudno przedstawiać jako argument to, że jest konieczność wydatkowania środków unijnych i że to są dla samorządu koszty. Rzeczywiście są 15-procentowe koszty, ale jednak z drugiej strony jest 85-procentowy zysk dla samorządów” - powiedział.

Tomasz Robaczyński przypomniał też, że samorządy mają uelastycznione narzędzia do zarządzania finansami. „Ostatnimi zmianami ustawy o finansach publicznych wprowadziliśmy liczne zmiany, dotyczące wskaźnika z art. 243 ustawy o finansach publicznych, jak również inne rozwiązania, które są korzystne dla samorządów. Została wprowadzona m.in. możliwość restrukturyzacji długów - czyli to, co wpływa na nadwyżkę bieżącą netto – i teraz można kredytami, pożyczkami sterować, jeśli chodzi o moment spłaty, tzw. rolowanie długu, wydłużanie terminów itd.” – wyliczał wiceminister.

„To nie jest tak, że idziemy do banku i restrukturyzujemy. Po pierwsze bank nie musi się na to zgodzić, po drugie to na pewno będzie kosztować, bo jeżeli spłata będzie przełożona w czasie, to oczywiście odsetki wzrosną ze względu na dłuższą obsługę” – komentował z kolei Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. „Dotacje, o których minister Robaczyński wspominał, głównie na 500+, przechodzą przez budżety JST, ale nie poprawiają ich sytuacji finansowej. Dotacje celowe rzeczywiście należy uwzględniać, ale te, które są na zadania własne” - dodał.

Czytaj też: Kryzysowa sytuacja oraz Równia pochyła

aba/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-23 08:40:14
Jarek: No w końcu miSZcz szermierki słownej obnażający słabości samorządów (trzeba spojrzeć) "na efektywność wydatkową, na strukturę itd" ważne jest to "itd" ileż tam się kryje treści, przy okazji znawca przysłów, no i ekonomista cała gębą (środki na inw. to)"85-procentowy zysk dla samorządów” .
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25