facebook RSS # #

27.01.2020 22:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-14 13:08       aktualizacja: 2019-08-14 15:08       Wiadomości PAP
  A A A

Europejska Sieć. Polska uzyska wsparcie eksperckie w procesie realizacji polityki miejskiej

Europejska Sieć. Polska uzyska wsparcie eksperckie w procesie realizacji polityki miejskiej
Fot. UM Świdinca
Polska będzie w gronie państw zrzeszonych w Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach: Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej - informowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Ministrów.

Według MIiR, główne korzyści z przystąpienia naszego kraju do Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach: Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUKN EGTC) to przede wszystkim wsparcie eksperckie w procesie realizacji polityki miejskiej w Polsce oraz dostęp do analiz i ekspertyz z zakresu rozwoju miast i realizacji polityki miejskiej. Chodzi o materiały niezbędne dla poprawy efektywności realizacji tej polityki w Polsce.

Zgoda na przystąpienie Polski do Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach oraz upoważnienie Ministra Inwestycji i Rozwoju do reprezentowania naszego kraju w ugrupowaniu to zapisy projektu uchwały, które rząd przyjął we wtorek.

EUKN EGTC posiada doświadczenie i wiedzę w dziedzinie polityki miejskiej oraz badań i praktyki. Jako sieć państw członkowskich Unii Europejskiej i instytutów wiedzy, jest głęboko zaangażowana w kształtowanie polityki UE.

Dzięki swojemu piętnastoletniemu doświadczeniu w obszarze rozwoju miast jest liderem w badaniu oraz rozpowszechnianiu wiedzy i postępów w zakresie europejskiej polityki miejskiej. Oferuje dostosowane do potrzeb usługi badawcze, analizy eksperckie oraz wsparcie praktyczne w formie tzw. Policy Labs i seminariów. Ponadto, zapewnia współpracę państw w zakresie wymiany doświadczeń.

Jak podało MIiR, Polska przystępując do Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach uzyska bezpośrednie i ukierunkowane wsparcie eksperckie w procesie realizacji polityki miejskiej w Polsce, wynikającej ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz dostęp do analiz i ekspertyz z zakresu rozwoju miast i realizacji polityki miejskiej, niezbędnych dla poprawy efektywności realizacji tej polityki w Polsce.

Jedną z korzyści, na które wskazuje resort, będzie wsparcie merytoryczne i eksperckie w realizacji założeń partnerstwa Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej, dotyczące zrównoważonego kształtowania przestrzeni i rozwiązań opartych na środowisku naturalnym, którego koordynatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wraz z władzami miasta Bolonia.

Ponadto Polska uzyska wsparcie we wdrażaniu wyników Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ, a także możliwość organizacji raz do roku Policy Lab we wskazanym zakresie.

Po akceptacji Rady Ministrów, MIiR uzgodni z EUKN EGTC treść Memorandum o Porozumieniu (MoU), które zostanie podpisane pomiędzy Ministrem Inwestycji i Rozwoju a dyrektorem Europejskiej Sieci Wiedzy o Miastach. Przyjęcie zaktualizowanej konwencji i statutu przez wszystkich członków EUKN EGTC oraz podpisanie MoU rozpocznie formalne uczestnictwo Polski w EUKN EGTC.

kic/


TAGI: ROZWÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25