facebook RSS # #

16.02.2020 16:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-14 15:51       aktualizacja: 2019-08-14 15:51       Wiadomości PAP
  A A A

Debata w regionach. Na przełomie sierpnia i września wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne

Debata w regionach. Na przełomie sierpnia i września wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne
Fot. PAP/M. Bielecki
Na przełomie sierpnia i września w regionach odbędą się wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne. Debatę zapowiedział m.in. wojewoda mazowiecki i poznański.

26 sierpnia w Białymstoku

26 sierpnia w Białymstoku odbędzie się podlaski okrągły stół edukacyjny z planowanym udziałem szefa MEN Dariusza Piontowskiego - zapowiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Dodał, że będzie to jedna z pierwszych, tego typu regionalnych debat, które będą się odbywać we wszystkich województwach.

4 września w Poznaniu

„Jednym z postulatów okrągłego stołu w Warszawie był pomysł debaty na temat edukacji w województwach, w regionach. Chcemy, żeby głos w sprawie przyszłości, jakości polskiej oświaty był słyszalny również w regionach i aby osoby związane ze środowiskiem oświatowym w województwach też miały możliwość wypowiedzi w sprawach ważnych dla polskiej oświaty” – powiedziała na konferencji prasowej wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

W obradach Wojewódzkiego Okrągłego Stołu będzie mogło wziąć udział nawet ok. 150 osób. Zaproszenia mają być skierowane m.in. do związków zawodowych, stowarzyszeń, ekspertów, samorządowców, ale także przedstawicieli rodziców i uczniów zarówno z większych, jak i mniejszych miejscowości w regionie. Obrady mają się odbyć 4 września w Poznaniu i mają być prowadzone w ramach poszerzonej wojewódzkiej rady dialogu społecznego.

Wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska wskazała, że w trakcie dyskusji poruszane będą tematy związane m.in. z rolą rodziców w systemie edukacji, znaczeniem samorządności uczniowskiej i głosu uczniów w systemie edukacji, a także z podnoszeniem jakości edukacji i wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania.

Jak dodała, w szerokim aspekcie poruszona zostanie także kwestia nauczycieli; ich organizacji pracy, możliwości kariery zawodowej, szkolenia nauczycieli, warunków pracy, płacy i statusu zatrudnienia.

Leszczyńska pytana była na konferencji, czy organizacja Wojewódzkiego Okrągłego Stołu uspokoi nastroje części nauczycieli, którzy wskazywali, że od września mogą powrócić do strajku. Jak podkreśliła, „trudno ocenić, jaki to będzie miało wpływ, bo wiemy, że to nie są decyzje poszczególnych osób, tylko to jest inicjatywa zorganizowana”.

4 września w Olsztynie


Również 4 września ma odbyć się wojewódzki okrągły stół edukacyjny w Olsztynie – poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Zdaniem warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego regionalne rozmowy powinny skupić się na kwestiach związanych m.in. z jakością i nowoczesnością edukacji, nauczycielami oraz z miejscem ucznia i rodziców w systemie edukacji.

Nowacki zachęcał do udziału w okrągłym stole przedstawicieli samorządu uczniowskiego, rad rodziców, nauczycieli, tzw. organów prowadzących, związków zawodowych i środowiska akademickiego.

"Oczekujemy, że do debaty zgłoszą się te podmioty, które mają konkretne wnioski i pomysły na edukację. Nie chcielibyśmy tychże pomysłów zmarnować w momencie, kiedy trwa dyskurs na temat tego, jaka ma być polska szkoła" – zapewnił.

5 września w Warszawie

Mazowiecki okrągły stół edukacyjny odbędzie się 5 września w Warszawie. „Proszę przyjąć to jako nie pewnik, ale jest duże prawdopodobieństwo, że osobiście w tym spotkaniu, na zaproszenie moje i pani kurator, weźmie udział pan minister Piontkowski" – zapowiedział wojewoda Zdzisław Sipiera.
"Bardzo zależy nam na tym, aby każdy Polak mógł się wypowiedzieć o tym, w jaki sposób zmienić polską szkołę na lepszą, w sposób jakościowy" – powiedziała mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.

Początek września w Krakowie

Prawdopodobnie na początku września odbędzie się okrągły stół edukacyjny w Małopolsce. „Wiemy, że do tego, aby szkoła była nowoczesna, by była szkołą spełniającą wymagania XXI wieku, by edukowała i wychowywała młodych obywateli w naszym kraju, potrzeba rozmowy, dialogu i pewnie w perspektywie potrzeba zmian programowych. Dlatego wsłuchujemy się w głosy, które płyną ze środowiska osób zainteresowanych szkołą” – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Debaty regionalne są związane z ogólnopolskim okrągłym stołem edukacyjnym, w ramach którego z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się kilka spotkań. Debata o stanie oświaty była reakcją na strajk nauczycieli.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25