facebook RSS # #

19.02.2020 15:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-06 10:13       aktualizacja: 2019-09-06 14:10       Wiadomości PAP
  A A A

Nowe województwo. Sasin: powinien nastąpić podział woj. mazowieckiego

Nowe województwo. Sasin: powinien nastąpić podział woj. mazowieckiego
Fot. Fotolia
Wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego jest w programie PiS, mamy tę sprawę przemyślaną i nie będzie problemu, żeby taki projekt ustawy szybko powstał - zapowiada wicepremier Jacek Sasin.

Podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie zapowiadał już wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według lidera PiS, ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.

Sasin pytany w Polskim Radiu, czy plan wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego znajdzie się w programie, który PiS przedstawi w sobotę na konwencji wyborczej w Lublinie przyznał, że "ta sprawa jest w programie" jego partii.

"W tej kadencji Sejmu doprowadziliśmy do rozdzielenia województwa mazowieckiego na dwa odrębne byty statystyczne. To nie wystarczy, bo w UE panuje zasada, że podmioty statystyczne powinny pokrywać się z podmiotami administracyjnymi. Prowadzimy dyskusję z Komisja Europejską w tej sprawie, w kontekście nowej perspektywy budżetowej (UE - PAP). Chodzi o nową perspektywę budżetową i o to, jak będzie traktowane Mazowsze" - mówił Sasin.

Wicepremier ocenił, że Mazowsze wraz z Warszawą jest traktowane jak bogate województwo. "Nie możemy uciekać od faktu, że jest to region niezwykle zróżnicowany. Mamy bardzo bogatą Warszawę, nieodstająca od najbogatszych rejonów Unii i resztę województwa" - stwierdził.

"Taki podział administracyjny (wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego - PAP) powinien nastąpić. On nie jest niczym dziwnym, w wielu krajach UE regiony stołeczne są wydzielone i stanowią odrębne jednostki administracyjne. Podobnie powinno być w Polsce. Warszawa różni się diametralnie od Siedlec, od Radomia, od mniejszych miast" - zaznaczył.

Sasin przyznał, że obecnie nie ma projektu ustawy dotyczącej wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, nad którym pracowałby rząd, ale - zapewnił jednocześnie - że PiS "ma tę sprawę przemyślaną" i nie będzie problemu, żeby taki projekt szybko powstał.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w odpowiedzi na zapowiedzi PiS mówi, że nie ma żadnych ekonomicznych, czy europejskich przesłanek do tego, żeby niszczyć budowaną od ponad 20 lat wspólnotę województwa mazowieckiego, wspólnotę samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców. "Nie dopuścimy do tego" - podkreśla. "Warszawa i Mazowsze są ze sobą połączone nie tylko historycznie, ale przede wszystkim przez silną więź oddziaływania mieszkańców ze sobą i tego będziemy bronić" - dodał szef PSL.

"To są pomysły, które powtarzają się co wybory. Są adresowane do ludzi, którzy być może nie rozumieją, że dzisiaj Mazowsze, to jest jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich, że taki podział oznaczałby cofnięcie się w rozwoju" - mówi z kolei marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

W jego ocenie, w efekcie takiego podziału, "stworzymy super bogate województwo stołeczne, które będzie obciążone olbrzymim janosikowym i dużo biedniejsze województwo mazowieckie, które będzie regionem zaopatrzeniowym". "To jest absolutnie destrukcyjny pomysł i zdecydowanie się temu przeciwstawiamy" - podkreślił Struzik.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-10 11:10:15
częstochowianin: Częstochowa od lat postuluje o przywrócenie województwa częstochowskiego, Giżyński obiecuje tylko jako "kiełbasa wyborcza" i jakoś cisza....
 
2019-09-09 09:44:08
gość: Jakaś logika w tym jest.
Pomoc powinna trafić do najsłabszych ekonomicznie w celu wyrównywania szans w regionach a nie do Warszawy i Płocka. Dawne województwa -Radom Ciechanów Ostrołęka.
Ale znowu partyjniactwo bierze górę nad logiką jak w przypadku podziału środków w funduszu dróg.
Stara zasada dziel i rządź- niestety.
 
2019-09-09 08:42:37
ganz: Biurokracja kwitnie, budżet państwa topnieje.
 
2019-09-09 08:03:30
samorządowiec: Nie chodzi o nowe stołki do obsadzenia. Chodzi o podział środków unijnych. Im mniejsze PKB na mieszkańca tym większe wsparcie finansowe. A stolica ogromnie zawyża statystyki. Rozdział województwa powinien nastąpić już w 2004 r. a nie dopiero teraz.
 
2019-09-06 10:57:26
obywatel: Nowe województwo - nowy urząd wojewódzki, inne urzędy, inspektoraty itd. Dużo stołków do obsadzenia. Zdecydowanie przemyślane posunięcie PiS :)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25