facebook RSS # #

19.02.2020 13:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-06 10:48       aktualizacja: 2019-09-06 11:37       Wiadomości PAP
  A A A

Dobre wzorce. Polskie metropolie realizują wiele działań wartych naśladowania

Dobre wzorce. Polskie metropolie realizują wiele działań wartych naśladowania
Fot.Pixabay
W Raporcie o polskich metropoliach analitycy PwC przytaczają szereg działań wartych naśladowania realizowanych przez samorządy 12 największych miast.

Jak podano, Szczecin w tym roku przyjął plan budowy systemu kolei metropolitalnej. W ciągu 3 lat w ramach projektu w Metropolii utworzone mają zostać 4 linie SKM, obsługujące 40 przystanków. W najbliższych latach we współpracy z PKP PLK zmodernizowane zostaną m.in. linie kolejowe i węzły przesiadkowe za łączną kwotę ponad 700 mln złotych (pół miliarda zostało zagwarantowane ze środków unijnych). Jest to jedno z najbardziej kompleksowych podejść do utworzenia takiego systemu w kraju.

„Otwarty Gdańsk” to projekt, który ma zapewnić mieszkańcom, przedsiębiorcom i wszystkim zainteresowanym dostęp do rozbudowanych baz danych miejskich. Dane udostępniane w ramach portalu mają wystandaryzowany charakter, umożliwiający sprawne przeprowadzanie analiz. Obecnie dostępnych jest 60 zbiorów danych w 11 kategoriach. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych i intuicyjnych portali open data w Polsce.

W Białymstoku władze miejskie uruchomiły projekt CiTTy, który pozwala mieszkańcom na zdalne zgłaszanie problemów w mieście (np. nielegalnego grafitti, niedziałającego oświetlenia, dziur w drogach itp.) za pomocą dedykowanej strony internetowej, bądź aplikacji moblinej. Zgłoszenia trafiają do właściwej komórki w urzędzie miasta, co pozwala na sprawną reakcję odpowiednich służb. Aplikacja jest również dostosowana do osób niepełnosprawnych, a także seniorów.

Poznań jest pierwszym polskim miastem, które zbudowało swój model 3D. Trwający 9 miesięcy projekt pozwala na efektywne planowanie i zarządzanie przestrzenią miejską, ale wspiera także zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Obszar opracowania: 261 km kw, 108 tys. budynków.

Lubelska Wyżyna IT to projekt, który ma na celu tworzenie korzystnych warunków rozwojowych dla branży IT w mieście. Zakłada on wsparcie przedsiębiorstw poprzez stymulowanie współpracy między sektorem nauki z biznesem, m.in. poprzez łączenie absolwentów kierunków informatycznych z firmami IT/ICT. Ponadto w mieście od dwóch lat funkcjonuje tzw. Zielony Budżet Obywatelski, umożliwiający realizację zagospodarowania zieleni i nowych nasadzeń zgłaszanych przez mieszkańców. To pierwszy tego typu budżet obywatelski w kraju.

W Rzeszowie, w maju br. miasto rozpisało przetarg na dostawę nawet 60 ekologicznych autobusów gazowych (z czego 20 pojazdów w opcji). Dzięki tej inwestycji Rzeszów ma szansę w ciągu półtora roku dołączyć do czołówki polskich metropolii w kategorii ekologicznego transportu publicznego.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jednym z instrumentów wspierających zrównoważony rozwój jest Fundusz Solidarności. Ma on na celu wsparcie gmin metropolii w realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz w rozwoju usług społecznych. Mimo że środki z Funduszu przysługują wszystkim gminom, to kilka najbogatszych zrezygnowało z ubiegania się o nie na rzecz bardziej potrzebujących sąsiadów.

Kraków udostępnia dane nt. swojego budżetu poprzez portal przejrzystefinanse.pl. Strona umożliwia, po wpisaniu swoich zarobków, otrzymanie informacji, na jakie cele wydawane są środki otrzymywane przez miasto z płaconych podatków.

Warszawa realizuje szereg projektów wspierających początkujących przedsiębiorców i start-upów. Do najważniejszych z nich należą Centrum Przedsiębiorczości Smolna, oferujące wsparcie na pierwszych etapach zakładania działalności, a także Centrum Kreatywności Targowa, wspierające start-upy z branż kreatywnych. Prowadzony jest również program indywidualnego doradztwa pod nazwą #Smolna_Academy.

Z raportu PwC wynika, że metropolie fundamentem polskiej gospodarki. Wytwarzają 32 proc. całkowitego PKB, a jak wziąć pod uwagę 12 obszarów ukształtowanych wokół tych miast, to będzie to aż   55 proc. PKB Polski.

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25