facebook RSS # #

23.09.2019 16:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-10 23:03       aktualizacja: 2019-09-11 14:06       Wiadomości PAP
  A A A

Nowe środki dla JST. Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będą mogły korzystać także samorządy

Nowe środki dla JST. Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będą mogły korzystać także samorządy
Fot. MIiR
Środki z rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów trafią do szerszego niż dotąd grona odbiorców, w tym do samorządów. Rozszerzony zostanie także zakres prac, na które można otrzymać wsparcie z tego funduszu.

Dofinansowanie z niego obejmie m.in. wzmocnienia ścian w budynkach z „wielkiej płyty”, montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii oraz remonty budynków komunalnych.

Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów. - Rząd pomoże poprawić jakość życia około 12 mln Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Nowe przepisy w istotny sposób przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego. Dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii, mogą to być np. panele fotowoltaiczne – mówił po przyjęciu projektu przez rząd minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych będą mogły otrzymać m.in. samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

O wsparcie na remonty (premie) będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina – obecnie nie jest to możliwe.

Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Ustawa premiuje inwestycje prowadzące do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie budynków. Celem jest zwiększenie liczby takich inwestycji, a docelowym efektem ma być „ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach”.

Wsparcie „bloków z wielkiej płyty” będzie przeznaczone na „wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew”. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.

„Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej” – informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W najbliższych 10 latach (2020-2029) budżet Funduszu Termomodernizacji i Remontów wyniesie 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

Budownictwo wielkopłytowe – raport o stanie technicznym: https://budowlaneabc.gov.pl/budownictwo-wielkoplytowe-raport-o-stanie-technicznym

jmk/

Na podstawie: MIiIR
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25