facebook RSS # #

19.02.2020 13:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-18 15:40       aktualizacja: 2019-09-19 15:01       Wiadomości PAP
  A A A

Nic o nas bez nas. Środowisko i rozwój tematem XIX Kongresu Gmin Wiejskich

Nic o nas bez nas. Środowisko i rozwój tematem XIX Kongresu Gmin Wiejskich
Fot. ZGWRP
Bez samorządów nie będzie zrównoważonego rozwoju, ani odpowiedzialnego rozwoju, jak by go nie nazywać – powiedział prezes Związku Gmin Wiejskich RP Krzysztof Iwaniuk otwierając w środę XIX Kongres Gmin Wiejskich. W dwudniowym wydarzeniu bierze udział ponad 500 samorządowców z całego kraju. 

W środę rozpoczął się XIX Kongres Gmin Wiejskich RP, którego głównym tematem jest ochrona środowiska i rozwój obszarów wiejskich. 

Otwierając wydarzenie przewodniczący Związku Gmin wiejskich RP (ZGWRP) Krzysztof Iwaniuk przypomniał, że obszary wiejskie zajmują 93 proc. powierzchni Polski i są zamieszkiwane przez ponad połowę Polaków. Zaznaczył przy tym, że ZGWRP zrzesza już 1/3 gmin wiejskich i liczba ta stale rośnie.  

„Myślę, że to jest dobry trend ponieważ będziemy się razem upominać o pewne rzeczy, które, mam nadzieję, rządzący będą brali pod uwagę po to, aby w Polsce był bardziej zrównoważony rozwój” – powiedział Iwaniuk.

Jego zdaniem „bez samorządów nie będzie zrównoważonego rozwoju, ani odpowiedzialnego rozwoju, jak by go nie nazywać”. 

Zdaniem szefa ZGWRP dla bardziej zrównoważonego rozwoju konieczna jest nowelizacja ustawy o dochodach JST. „Od jakiegoś czasu podkreślamy, że konieczna jest nowelizacja ustawy o dochodach JST, szczególnie w tym kontekście, aby bardziej równoważyć rozwój wszystkich tych najmniejszych gmin. Przy czym niekoniecznie chodzi o to, aby zabierać tym, którzy mają troszkę więcej. Nadwyżka to miernik naszej samorządności, że możemy te pieniądze z naszymi radami gmin wydać na to, na co chcemy” – dodał Iwaniuk.

Przewodniczący ZGWRP mówił też o dużych potrzebach w zakresie infrastruktury na obszarach wiejskich. „Ciągle jesteśmy na etapie nadrabiania zapóźnień cywilizacyjnych” – zaznaczył Iwaniuk.     

Jak wyliczył potrzeba na to ogromnych nakładów, w tym na samą tylko infrastrukturę wodno-kanalizacyjną ok. 168 mld zł, 50 mld zł w lepsze funkcjonowanie transportu publicznego, 94 mld zł na infrastrukturę dróg wojewódzkich i 100 mld zł na drogi lokalne oraz 50 mld zł na gospodarkę odpadami.

Środowisko tematem numer jeden

Obecny na otwarciu kongresu minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że ochrona środowiska jest obecnie tematem numer jeden i wynika z wyzwań oraz problemów, przed którymi stają samorządowcy.

Minister wskazał m.in. na potrzebę rozwiązania kłopotów gmin w temacie gospodarki odpadami, zlikwidowania monopolu na tym rynku i dawania samorządom odpowiednich narzędzi oraz wsparcia finansowego.

"Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem ministerstwa środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek. Mam nadzieję, że ten system uda się wdrożyć już w przyszłym roku. Liczę na to, że w czasie naszego roboczego spotkania spróbujemy przedyskutować te nasze pomysły" – zapewnił Kowalczyk, dodając, że jego marzeniem jest, by do selektywnie zebranych odpadów gmina nie dokładała złotówki.

Dodał, że kolejne wyzwanie stojące przed gminami to poprawa jakości powietrza, w czym pomaga rządowy program "Czyste powietrze". Kowalczyk zachęcał samorządowców do większego zaangażowania w przekonywanie mieszkańców z tej formy rządowego wsparcia. 

Minister ocenił również, że wprowadzony przez rząd PiS Fundusz Dróg Samorządowych spowoduje bum inwestycyjny na obszarach wiejskich. Przyznał także, że ustawa o dochodach jednostek samorządowych jest "dość przestarzała", jak na obecne czasy i wymaga korekty.

Obecny na kongresie minister rolnictwa i rozwoju wsi zapewnił m.in., że obszary wiejskie są "niekwestionowanym priorytetem w polityce PiS".

"To my odeszliśmy od chorej i szkodliwej dla obszarów wiejskich koncepcji rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, która skazywała obszary wiejskie na klęskę, zapomnienie i niedoinwestowanie, bo środki miały trafić do dziewięciu polskich metropolii. A dopiero bogactwo tam powstałe miało się na zasadzie dyfuzji rozlać po obszarach wiejskich. Ta koncepcja nie sprawdziła się nigdzie na świecie" – mówił Ardanowski.

Tłumaczył, że obecnie rządzący są za zrównoważonym rozwojem, czyli takim, "w którym sprawne i sprawiedliwe państwo dzieli swoje dochody tak, żeby trafiały do wszystkich Polaków, niezależnie od tego, czy zdecydują się mieszkać w centrum Warszawy, czy u mnie we wsi". "Właśnie taka koncepcja zrównoważonego rozwoju jest realizowana" – podkreślił.


mp/

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-18 23:45:01
Józef Bogucki: Od 30 lat słyszę słowa o zrównoważonym rozwoju o sprawiedliwym państwie o decentralizacji finansów publicznych. Tak się dziwnie składa że władze się, zmieniają ich koncepcje rozwoju a nierówności jak były tak są. Poniżej zdjęcie dwu panów i słowa o zwiększeniu budżetu programu Gospodarki wodnościekowej poza aglomeracjami aż o 295 % , jak to pięknie brzmi ale w sąsiedniej gminie wiejskiej tylko dlatego że ma zwartą zabudowę mieszkaniową i utworzyła aglomerację ani grosza. Fundusz Spójności też się wyczerpał Piastunowie władz lokalnych radźcie sobie sami taki to zrównoważony rozwój. Były dwa lata suszy w rolnictwie ale czy w tym czasie cokolwiek zrobiono by zmeliorować grunty rolne o nieuregulowanych stosunkach wodnych, nic nie zrobiono. za rok może przecież być deszczowo i mokro. Ale my lubimy akcje daliśmy 295% tego co obiecaliśmy. Tak naprawdę to nic nie daliśmy tylko przeznaczono środki z danin publicznych na trzy cele 500+ FDS i Gospodarkę wodnościekową. A jaki jest rozwój zrównoważony pozostałych zadań. Ważna jest edukacja młodych pokoleń. Oświata to zadanie numer jeden w gminach to znaczna część budżetu. Proszę porównać początek lat 90 z Budżetu państwa finansowano całość zadań oświatowych z wyłączeniem dowozu uczniów. Dane ze sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego informowały nas, że wydatki wykonane w 2015 r. na zadania bieżące w działach Oświata i wychowanie oraz Edukacyjna opieka wychowawcza wykonane przez gminy w relacji do dochodów w 2015 roku stanowiły średnio w gminach 127% otrzymanych na zadania bieżące dotacji i części oświatowej subwencji ogólnej razem policzonych. Wobec wskaźników procentowych 126,2% w 2014 r., 125,3% w 2013 r., 124,1% w 2012 r., 125,8% w 2011 r., 124,1% w 2010 r. oraz 121,2% w 2009 r. I tu należy postawić pytanie czy w tym konkretnym 2019 roku rozwojowe będą dodatkowe wydatki gmin z własnych środków na edukację aby utrzymać poziom rozwoju oświaty? Dobrze że nieco zwiększono środki na budowę dróg że niektóre gminy otrzymają wsparcie na gospodarkę wodnościekową ale czy to uprawnia nas do wygłaszania peanów pochwalnych dla zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich. Jedna z definicji zrównoważonego rozwoju brzmi: zrównoważonym rozwoju – rozumie się przez to taki rozwój społeczno--gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń. Art. 3 pkt 50 Prawa ochrony środowiska.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25