facebook RSS # #

16.10.2019 12:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-20 14:10       aktualizacja: 2019-09-20 14:12       Wiadomości PAP
  A A A

Czajka w CBA. WIOŚ złożył doniesienie do prokuratury i do CBA w sprawie warszawskiej oczyszczalni „Czajka”

Czajka w CBA. WIOŚ złożył doniesienie do prokuratury i do CBA w sprawie warszawskiej oczyszczalni „Czajka”
Fot. PAP/L.Szymański
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w związku z sytuacją w warszawskiej oczyszczalni „Czajka” złożył doniesienie do prokuratury i do CBA.

Poinformował o tym w piątek, w TVP Info, minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że chodzi o sprawdzenie, czy osady ściekowe są właściwie zagospodarowywane. Kowalczyk zaznaczył przy tym, że informacja o tym, że osady ściekowe – w związku z awarią oczyszczalni „Czajka” - są składowane w wyrobiskach pożwirowych, „jest bardzo niepokojącą informacją”. W jego ocenie powinny być one wykorzystywane „po przeprowadzeniu pełnych badań bezpieczeństwa”.

- Nie mamy więc tej pewności, stąd będziemy teraz właściwie musieli poszukiwać, gdzie one zostały złożone, w jakiej ilości, czy zostały złożone zgodnie z prawem - powiedział minister. - Sytuacja „Czajki” komplikuje się w sposób niesamowity. Dziwię się, że kolejna awaria tak naprawdę była znów ukrywana, a osady ściekowe - nie wiadomo, w jakim stanie będące - są składowane w miejscach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Sprawę uszkodzenia spalarni osadów w warszawskiej oczyszczalni podnieśli we wtorek radni PiS. Radny Filip Frąckowiak skierował w związku z tym do miasta pytania, jaka firma, za ile i gdzie utylizuje osad.

Rzecznik ratusza jeszcze we wtorek potwierdził PAP, że spalarnia nie działa od końca ubiegłego roku. - Wywóz osadów ściekowych realizowany jest przez firmę, z którą jest podpisana umowa. To oni odpowiadają za utylizację - podkreślił.

W piątek MPWiK podało, że awaria w oczyszczalni nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

„W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami i manipulacją informacji, informujemy, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r., w związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni” - napisało MPWiK.

Spółka podkreśliła, że nie ukrywała awarii STUOŚ, a informacje na ten temat zostały przekazane m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy oraz burmistrza dzielnicy Białołęka.

W piątek stołeczny radny Sebastian Kaleta zaapelował w piątek do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o natychmiastową dymisję zarządu i rady nadzorczej stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w związku z awarią spalarni odpadów w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Z kolei Dariusz Lasocki, wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej Rady Warszawy, wystąpił o pilne zwołanie posiedzenia tej komisji i wystąpienie przez nią do rady miejskiej o kontrolę radnych w oczyszczalni „Czajka”, a także awarii kolektorów ściekowych, ułożonych pod dnem Wisły.

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jmk/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-23 10:02:16
om: Kiedy agenci CBA zaczną kontrolować daty ważności produktów w sklepach?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25