facebook RSS # #

16.02.2020 23:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-04 15:52       aktualizacja: 2019-10-07 14:22       Wiadomości PAP
  A A A

UE o regionach. Od poniedziałku w Brukseli - Europejski Tydzień Regionów i Miast

UE o regionach. Od poniedziałku w Brukseli - Europejski Tydzień Regionów i Miast
Fot. Komitet Regionów
W poniedziałek rozpoczyna się w Brukseli XVII Europejski Tydzień Regionów i Miast. Udział w tym czterodniowym wydarzeniu zapowiedziało ponad 9 tys. osób związanych z samorządem terytorialnym z całej Unii Europejskiej.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich rządów i samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów. Organizatorami są Europejski Komitet Regionów, który jest traktatowym organem doradczym UE, i Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Uczestnicy 17. edycji imprezy skupią się na przyszłości polityki spójności, skutkach brexitu oraz transformacji energetycznej regionów.

W zaplanowanej na poniedziałek debacie otwarcia pn. "Regiony i miasta – filar przyszłości UE" wezmą udział m.in.: wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Klara Dobrev, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczość i MŚP Elżbieta Bieńkowska oraz szef Europejskiego Komitetów Regionów Karl-Heinz Lambertz.

We wtorek nowy przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee omówi z członkami Komitetu Regionów przyszłość rozwoju regionalnego w następnym okresie programowania (po 2020 roku).

Tego dnia samorządowcy mają spotkać się również z ustępującym komisarzem ds. budżetu UE Güntherem Oettingerem, któremu – zgodnie z zapowiedziami – mają przekazać swoje "rosnące obawy" dotyczące kolejnego budżetu UE na lata 2021–2027.

Również we wtorek odbędzie się debata na temat brexitu - z punku widzenia regionów i miast.

Z kolei na środę zaplanowano debatę "Regiony górnicze w okresie transformacji", z udziałem m.in. ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, europosłów: Jerzego Buzka i Jana Olbrychta oraz marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Program obejmuje w sumie ok. 400 sesji roboczych, wystaw i debat, a także ceremonię wręczenia nagród w konkursie na "najbardziej inspirujące i innowacyjne" projekty unijne RegioStars. W tym roku wśród 24 finalistów konkursu znalazła się polska aplikacja oferująca sąsiedzkie usługi opiekuńcze "Dobre wsparcie".

Realizowany przez Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina (woj. zachodniopomorskie) projekt,dofinansowany z UE kwotą 2 mln euro, otrzymał wyróżnienie w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa. Projekt otrzymał wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, zarządzanego przez zachodniopomorski urząd marszałkowski.

Równolegle do Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli odbędzie się sesja plenarna Komitetu Regionów, na której organ doradczy głosami swoich członków przyjmie opinie, które trafią do unijnych instytucji jako stanowisko europejskich samorządów. Pięć z tych dokumentów przygotowali Polacy.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przedstawi zalecenia dotyczące skutecznego projektowania strategii rozwoju regionalnego po 2020 r. Natomiast prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przybliży opinię ws. wkładu miast i regionów w nowe ramy polityki UE na rzecz MŚP.

Pod głosowanie Komitetu Regionów trafi również opinia marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza ws. lepszego stanowienia prawa w UE. Ponadto unijni samorządowcy zagłosują nad opiniami: b. marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia ws. transformacji energetycznej na poziomie lokalnym i regionalnym oraz b. marszałka woj. lubelskiego Sławomira Sosnowskiego dot. afrykańskiego pomoru świń.

Komitet Regionów UE, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z państw UE, podejmując liczne inicjatywy, apeluje o "utrzymanie w przyszłym unijnym budżecie silnej, obejmującej jedną trzecią wydatków, polityki spójności dla wszystkich regionów Unii Europejskiej", co jest zgodne również z polską racją stanu.

Regiony i miasta uczestniczą w opracowywaniu większości polityk UE. Władze publiczne szczebla niższego niż krajowy w Unii Europejskiej odpowiadają za dwie trzecie inwestycji publicznych, które często wydatkowane są według przepisów prawnych UE.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25