facebook RSS # #

19.11.2019 04:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-18 07:36       aktualizacja: 2019-10-18 11:38       Wiadomości PAP
  A A A

Innowacyjni. Wojkowice planują stację ładowania aut elektrycznych zasilaną z fotowoltaiki

Innowacyjni. Wojkowice planują stację ładowania aut elektrycznych zasilaną z fotowoltaiki
Fot. UM Wojkowice
Samorząd Wojkowic chce postawić magazyn energii i punkt ładowania samochodów elektrycznych - zasilane z instalacji fotowoltaicznej działającej w tamtejszej oczyszczalni ścieków.

Ma to rozwiązać kwestię nadwyżki produkowanej przez tę instalację energii.

Jak wyjaśniał podczas jednej z czwartkowych sesji 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba, w styczniu ub. roku przy wojkowickiej oczyszczalni ścieków otwarto elektrownię fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej blisko 200 kW.

Miasto podjęło decyzję o budowie takiej elektrowni – początkowo przez spółkę Zakład Gospodarki Komunalnej Wojkowice, a następnie przez spółkę Wojkowickie Wody – w związku z rosnącymi już wtedy cenami prądu (w skali 250 tys. zł rocznie dla oczyszczalni), rosnącej wydajności ogniw fotowoltaicznych i spadającej ich ceny.

W sieci elektroenergetycznej oczyszczalni, do której wpięta jest obecnie elektrownia, wykorzystywany jest system inteligentnego zarządzania, który potwierdza, że instalacja OZE pokrywa przez dużą część czasu zapotrzebowanie oczyszczalni na prąd. Szczerba podał, że w czwartek przed południem dostarczała ona ok. 50 kW energii; podobną jej ilość pochłaniały w tym czasie urządzenia elektrowni.

- Jeśli chodzi o efektywność, jesteśmy bardzo zadowoleni, bo obniżyliśmy koszty procesu oczyszczania o ok. 200 tys. zł. Obecnie zmagamy się z pewnymi problemami technicznymi: opodatkowania VAT (związanego z pobieraniem energii z sieci oraz odprowadzaniem tam energii - PAP) i magazynowania energii – zasygnalizował Tomasz Szczerba.

Miasto wpadło na pomysł, aby zbudować przy elektrowni magazyn energii oraz punkt darmowego ładowania pojazdów elektrycznych.

- Chodzi o to, aby można było jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tej elektrowni, bo ona produkuje dużo więcej energii niż zakładaliśmy – niestety mamy nadprodukcję - przyznał burmistrz. – Oddawanie energii do sieci jest możliwe: rozmawiamy o jej sprzedaży do Tauronu, ale ta energia jest potem sprzedawana, wraca, a więc to jest kwestia VAT. Złożyliśmy w tym zakresie wnioski, ale pojawia się szereg komplikacji. Bo jak chce się w Polsce robić coś innowacyjnego, to trzeba się przygotować, że coś będzie skomplikowane. Ale nie boimy się tego.

Włodarz Wojkowic przypomniał też, że w tzw. okresie trwałości projektu unijnego samorządowa spółka, jako beneficjent środków unijnych, nie może zarabiać na elektrowni. Podkreślił jednocześnie, że wkład własny, który miasto włożyło do unijnego projektu budowy elektrowni, zwróci się po 2,5 roku jej działania – w połowie 2020 r.

- Żywotność tworzyw fotowoltaicznych jest mniej więcej na poziomie 15 lat, więc możemy łatwo zobaczyć, że to się po prostu opłaca - powiedział burmistrz Szczerba.

Wojkowice zbudowały elektrownię fotowoltaiczną na wolnej części działki oczyszczalni, otrzymując na ten cel dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 (udzieloną w ramach tzw. narzędzia ZIT – i skierowanej na odnawialne źródła energii). Dofinansowanie do projektu o wartości 0,98 mln zł wyniosło 0,67 mln zł.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jmk/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25