facebook RSS # #

22.11.2019 07:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-05 13:30       aktualizacja: 2019-11-05 13:35       Wiadomości PAP
  A A A

Zarządzać rozwojem. Kujawsko-pomorskie chce sprawnie zarządzać rozwojem

Zarządzać rozwojem. Kujawsko-pomorskie chce sprawnie zarządzać rozwojem
Fot.Fotolia
Województwo kujawsko-pomorskie zamówiło kompleksowy program rozwoju gospodarczego, którego efektem ma być sprawny system zarządzania, oparty na koordynacyjnej roli samorządu województwa przy ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi. We wtorek urząd marszałkowski w Toruniu podpisał umowę z firmą doradczą PwC.

Marszałek województwa Piotr Całbecki przypomniał, że program powstaje w ramach projektu Regiogmina. „By efektywnie wspierać firmy i kreować rozwój gospodarczy województwa w ramach projektu Regiogmina tworzymy mapę przedsiębiorstw, ich branż, powiązań i potrzeb. Przystąpiliśmy też do porządkowania i weryfikacji istniejących instrumentów wsparcia. Wierzę, że wypracowane w projekcie rozwiązania, czerpiące z dobrych wzorców największych gospodarek świata, ale dostosowane do specyfiki i uwarunkowań naszego regionu, będą nowym, skutecznym impulsem wzrostu. Wzrostu, którego beneficjentami będą wszyscy mieszkańcy Kujaw i Pomorza” – podkreślił Całbecki.

Programu przewiduje dwa etapy: badawczy oraz wdrożeniowy. W pierwszej kolejności dokonana zostanie analiza najważniejszych sektorów i firm w regionie wraz z ich wpływem na sytuację ekonomiczną województwa i gmin oraz przeglądu dostępnego systemu wsparcia oferowanego przedsiębiorcom w województwie. Wytypowane zostaną najlepiej rozwijające się obszary gospodarki regionu, a także wskazane te, które wymagają dodatkowego wsparcia. Następnie PwC określi praktyczny sposób wdrożenia zaproponowanych rozwiązań i rekomendacji.

Integralną częścią nowego planu rozwoju gospodarczego jest pilotażowe powołanie do życia Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, którego rolą ma być rozpoznawanie potrzeb i oczekiwań środowiska gospodarczego oraz naukowego, prowadzenie działalności analitycznej i formułowanie rekomendacji w zakresie działań na rzecz rozwoju gospodarczego, adresowanych do samorządu województwa, samorządów lokalnych i środowiska gospodarczego.

„Chcemy, aby dobry klimat dla przedsiębiorczości oraz skuteczna współpraca na linii region - gmina - przedsiębiorcy stały się wizytówkami województwa kujawsko-pomorskiego” – podkreślił kierownik Regiogminy Olgierd Dziekoński.  

Projekt Regiogmina realizuje konsorcjum w składzie: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Budżet projektu to ponad 10,5 mln zł, w całości finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Gospostrateg.

woj/
TAGI: REGION
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25