facebook RSS # #

06.12.2019 00:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-19 12:37       aktualizacja: 2019-11-19 12:39       Wiadomości PAP
  A A A

Samorządowe deklaracje w expose premiera

Samorządowe deklaracje w expose premiera
Fot.PAP/P.Supernak
Inwestycje w oświatę, w tym podwyżki dla nauczycieli i modernizacja szkół, rozwój budżetów obywatelskich, odmiejscowienie usług publicznych, monitorowanie zadowolenia obywateli z kontaktu z urzędami, modernizacja szpitali, kontynuacja Funduszu Dróg Samorządowych - to najważniejsze deklaracje jakie padły w expose premiera Mateusza Morawieckiego, w kontekście samorządów.

Premier przedstawiając plan działania swojego rządu w nowej kadencji zapowiedział inwestycje w "tych, którzy niosą Polskę dalej - w uczniów, w nauczycieli, w oświatę".

OŚWIATA

Mateusz Morawiecki przypomniał, że tylko w tym roku subwencja oświatowa dla samorządów została zwiększona o ponad 3,8 mld zł. "Jak duża jest to kwota? Wystarczy powiedzieć, że nasi poprzednicy przez cztery lata zwiększyli tę dotację o ok. 3,5 mld zł, a więc mniej niż nam się udało zagwarantować przez jeden tylko rok. I na przyszły rok, także od nowego roku szkolnego, przeznaczymy dla nauczycieli środki na wzrost wynagrodzeń, tak jak dla całej strefy budżetowej" - zadeklarował szef nowego rządu.

Zapowiedział też powołanie programu modernizacji szkół.

"Nowoczesna szkoła to inwestycje w młode pokolenie, w przyszłość Polski. Dlatego uruchomimy składający się ze środków krajowych i unijnych program o wartości 2 mld, który sprawi, że Polska szkoła będzie odpowiadała nie tylko potrzebom teraźniejszości, ale i przyszłości. To pomoce do nauki programowania, multimedialne tablice, to także wsparcie, które pomoże wykonać niezbędne modernizacje, czy po prostu poprawić jakość pomieszczeń, w których uczą się nasze dzieci i młodzież" - mówił premier.

"W ciągu naszej kadencji przeprowadzimy wielką modernizację szkół. Nasz cel - co najmniej 1000 zeroemisyjnych, samowystarczalnych energetycznie, ekologicznych szkół" - zapowiedział.

REFORMA ADMINISTRACJI - URZĘDY DLA LUDZI

Premier zadeklarował wzmacnianie idei budżetu obywatelskiego. "Już teraz budżety obywatelskie w wielu naszych małych ojczyznach pokazują aktywność Polaków. Chcę za to wszystkim obywatelom, a także samorządom, które sprawie organizują tę działalność serdecznie podziękować" - mówił Morawiecki

"Chcemy też budować państwo przyjazne dla obywateli. Lepsze państwo każdego dnia" - dodał i pytał:

"Zastanówmy się ilu Polaków oceniłoby dziś funkcjonowanie urzędów na ocenę najwyższą z możliwych? Ilu określiłoby satysfakcję ze sposobu załatwienia swojej sprawy jako 10 na 10? Nie wiem, ale na pewno za mało" - stwierdził Morawiecki i zapowiedział wprowadzenie mechanizmu "sprawdzania satysfakcji obywatela z kontaktu z urzędem".

Nastąpić ma też odmiejscowienie usług.

"Wiele spraw urzędowych możemy załatwiać dzisiaj wyłącznie w miejscu zamieszkania - zmienimy to. To już się zmienia, bo to urzędy są stworzone dla ludzi, a nie ludzie dla urzędów. W dobie internetu granice administracyjne urzędów nie są już żadną wymówką (...). Wdrożymy w wielu obszarach odmiejscowienie usług publicznych. Różne zaświadczenia czy pilne opłaty - dopilnujemy, by takie sprawy można było załatwić nie tylko w jednym, konkretnym urzędzie, ale w dowolnej placówce równie dobrze u siebie pod domem, jak i na drugim końcu Polski. Pomoże nam w tym cyfryzacja, mamy tutaj duże, dobre doświadczenia" - powiedział premier.

OCHRONA ZDROWIA

Szef rządu zdeklarował, że w celu podniesienia standardów opieki zdrowotnej "w dużych miastach, w małych powiatach" utworzony zostanie Fundusz Modernizacji Szpitali.

"Odnowione, zmodernizowane szpitale to będzie również symboliczne pożegnanie z PRL-owską szarzyzną i obdrapaniem w tak ważnej dziedzinie jak zdrowie" - powiedział Morawiecki.

INFRASTRUKTURA

Premier zapowiedział inwestycje dziesiątek miliardów złotych w największe projekty rozwojowe jak np. przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Via Baltica, Via Carpatia, budowa ponad 100 obwodnic, program rozwoju połączeń kolejowych, inwestycje w energetykę odnawialną.

"Co do przełomowego charakteru programu Funduszu Dróg Samorządowych dużo już powiedzieliśmy. Jak ktoś ma jakiekolwiek wątptliwości niech porozmawia w swoich powiatach i gminach - ten program będziemy kontynuować" - zapowiedział Morawiecki.

Dodał, że celem rządu jest też zmodernizowanie i budowa ponad 9 tys. km. torów kolejowych. "To łącznie kilkaset miejsc w Polsce, polskich wsi, polskich miasteczek i miast, które znajda się ponownie w rozkładzie jazdy PKP" - powiedział.

Premier zapowiedział też, że nadal będzie rozwijany program "Czyste Powietrze" oraz "narodowy program mieszkaniowy, którego częścią jest Mieszkanie Plus".

"Idziemy ku nowemu i niech Bóg nad naszą drogą czuwa" - zakończył swoje wystąpienia Mateusz Morawiecki.

js/

TAGI: PREMIER
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-19 14:09:16
OoO: Reforma administracji? Jak najbardziej, o ile będzie szła w parze ze zmianą tabel wynagrodzenia! Są pieniądze dla nauczycieli niech znajdą się też dla samorządowców!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25