facebook RSS # #

12.12.2019 19:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-20 15:30       aktualizacja: 2019-11-20 15:34       Wiadomości PAP
  A A A

Esencja demokracji. Marszałek województwa dolnośląskiego przestrzega przed centralizacją państwa

Esencja demokracji. Marszałek województwa dolnośląskiego przestrzega przed centralizacją państwa
Fot. UMWD
Samorząd to esencja demokracji – mówił w środę podczas Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego marszałek tego województwa Cezary Przybylski. Przestrzegał przed centralizacją państwa.

W trakcie VII Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który w środę odbył się we Wrocławiu, rozmawiano m.in. o roli i znaczeniu samorządu we współczesnej Polsce, o rozwoju transportu i kolei, walce z zanieczyszczeniem środowiska oraz o problemach służby zdrowia.

Cezary Przybylski podkreślił, że o samorządach należy nieustanie debatować. - Samorząd to esencja demokracji, bez sprawnego samorządu trudno dziś mówić o nowoczesnym ustroju państwa - zaznaczył marszałek.
Jak zauważył, po 1989 r. w Polsce udało się stworzyć „małe ojczyzny, które są sprawnie działającymi organizmami”.

- Samorządy w badaniach opinii publicznej od lat cieszą się większym zaufanie społecznym niż władze centralne. Zasługi samorządów dla rozwoju kraju są niepodważalne. To właśnie tutaj dzięki ciężkiej pracy rośnie autentyczna siła Polski – powstają hale sportowe, nowe żłobki, przedszkola, to osiągnięcia, z których wszyscy jesteśmy dumni - powiedział Przybylski.

Jego zdaniem nie ma silnych samorządów bez aktywnego udziału obywateli oraz bez konstruktywnej współpracy z rządem. - Niestety dziś samorządność w Polsce stoi na rozdrożu. Największym zagrożeniem dla samorządów jest powrót do centralizacji państwa polegający na tym, że rządzący wiedzą lepiej czego nam tu na dolne potrzeba – ocenił marszałek woj. dolnośląskiego.

Według niego „pokusa centralizmu jest widoczna”. - Dochodzi do sytuacji, w których samorządom odbiera się część zadań, albo dodaje się zadania, przy czym nie idzie za tym ich finansowanie – zaznaczył Cezary Przybylski.
W jego opinii w ciągu kilku lat samorządy zostały stopniowo pozbawione kontroli nad takimi obszarami jak: gospodarka wodna, powiatowa inspekcja weterynaryjny czy gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska. - Upaństwowiono też wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego - wyliczał.

Dodał, że zaniepokojenie samorządów budzą problemy w służbie zdrowia. - Decyzje w Ministerstwie Zdrowia oraz NFZ pogarszają sytuację finansową szpitali; niedofinansowanie służby zdrowia przerzucane jest na samorządy - powiedział marszałek.

Jak ocenił, aby zachować dynamikę inwestycyjną samorządów potrzeba sprawnego mechanizmu rekompensaty związanego z uszczupleniem dochodów po zmianach w PIT i CIT. - Koniecznie będzie przedyskutowanie na nowo za ogólną zgodą przedstawicieli rządu i samorządu podziału podatku, ustalenie, jaki procent z PIT i CIT, a także z VAT powinien otrzymać samorząd terytorialny - zaznaczył samorządowiec.

W województwie dolnośląskim rządzi koalicja Bezpartyjnych Samorządowcy, do których należy Cezary Przybylski oraz PiS.

pdo/ par/ jmk
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25