facebook RSS # #

12.12.2019 18:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-21 09:16       aktualizacja: 2019-11-21 09:54       Wiadomości PAP
  A A A

Apel premiera. Morawiecki do samorządów: poszukajcie oszczędności

Apel premiera. Morawiecki do samorządów: poszukajcie oszczędności
Fot.PAP/M.Obara
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do samorządów o szukanie oszczędności. Apel zawarł w odpowiedzi na pytanie, czy w związku z rezygnacją z likwidacji tzw. 30-krotności będzie większy deficyt budżetowy.

Nie zakładamy takich scenariuszy - podkreślił i zapowiedział oszczędności, m.in. przez zmniejszanie biurokracji.

Premier był gościem Polsat News. Był pytany m.in. o skutki z wycofania przez PiS projektu zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zakładającego zniesienie tzw. zasady trzydziestokrotności ZUS. Zaznaczył, że nie musi to oznaczać zwiększenia deficytu.

"Będziemy się starali utrzymać zrównoważony budżet poprzez dodatkowe programy oszczędnościowe" - zaznaczył Morawiecki. "Mniej biurokracji, mniej obciążeń, cięcie wydatków tam, gdzie można to zrobić bez szkody dla działania instytucji państwa" - dodał.

Premier przypomniał, że elementem finansów publicznych jest też sektor samorządowy.

"Apeluję do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli na oszczędności, które wiążą się z cyfryzacją, z automatyzacją, będziemy dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, by utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym" - mówił szef rządu.

Premier został też zapytany o złożony we wtorek w Sejmie projekt Lewicy, który zakłada m.in. zniesienie limitu 30-krotności przy jednoczesnym podwyższeniu emerytury minimalnej do 1600 zł i wprowadzeniu emerytury maksymalnej (w pierwszym roku obowiązywania miałaby wynosić 15,6 tys. zł).

Morawiecki skrytykował zaproponowane przez Lewicę rozwiązania. "Usłyszałem o tym, że ta maksymalna emerytura gwarantowana miałaby wynosić kilkanaście tysięcy złotych, to ja dziękuję za taką wrażliwość społeczną, która powoduje, że mielibyśmy głosować za maksymalnymi emeryturami na tym poziomie" - powiedział szef rządu.

Wyraził pogląd, że Lewica celowo tak "obwarowała" swoje hipotetyczne poparcie dla projektu ws. likwidacji 30-krotności, żeby PiS nie mógł się zgodzić na jej warunki. "Emerytury na poziomie kilkunastu tysięcy złotych jako te maksymalne wydawały nam się zdecydowanie za wysokie" - powtórzył.

pś/ woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-26 21:38:34
ZG: Czyli obietnice z kampanii wyborczej stają się fikcją. Ciekawi mnie jednak to dlaczego oszczednosci zaczyna się od tych co mają najmniej.
 
2019-11-25 13:02:25
janek: On stworzył najliczniejszy rząd w Polsce, ponad 100 ministrów i wiceministrów. On nakłada na samorządy coraz to nowe obowiązki i nie interesuje go, skąd one mają wziąć na to pieniądze. Obsługa 500+ spadła na samorządy, wymuszając zwiększenie zatrudnienia, ale to samorządy mają szukać u siebie przerostów.
 
2019-11-24 08:04:07
burmistrz: Panie Premierze niech Pan siądzie wreszcie z nami samorządami do stołu i dowie się wreszcie prawdy a nie słucha swoich doradców e podwyżki dla ludzi w tym kraju!!!!!! TO nie samorządy!!!!!!!!!
 
2019-11-22 09:02:17
Randalos: Jeśli jest Pan zbulwersowany propozycją maksymalnej wysokości emerytur to zrób Pan - Panie Premierze przegląd wśród prezesów spółek skarbu państwa.
 
2019-11-22 09:01:48
om: Dokładnie - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji czy jak to tam się zwie? Może jeszcze Ministerstwo Smacznego Obiadu?
 
2019-11-22 08:32:58
konkret: Ad vocem komentarza, polemizowałbym z tym właściwym zarządzaniem, budżety na lewiznę (tzw. promocję jst) kwitną. Kasa wydawana jest często na zasadzie wizji burmistrza lub radnego, który bez analiz co do efektu realizuje swój kosztowny niczemu nie służący projekt. Inna sprawa inwestycje budowane pod kontem konkretnych osób lub wyborców. Wszystko to znamy.
Pracowałem parę lat wysoko w samorządzie, więc wiem.

Nie zgodziłbym się natomiast z premierem, że kadr w samorządzie jest nadmiar -pracy jest dużo, rzeczą inną jest fakt, że w urzędach zatrudniani są pracownicy często niekompetentni, co jest konsekwencją słabej (i się powtórzę) niekompetentnej kadry kierowniczej, która nie panuje nad organizacją. Przykład: ostatnio w urzędzie Pani liczyła przy mnie dość złożony wniosek przy użyciu kalkulatora, gdzie wystarczył prosty arkusz kalkulacyjny (uniknęłaby błędów i zaoszczędziła czas na "modneciuszki.pl" -pracuje zapewne tam już kilka lat, ale czy ktoś ją szkolił,lub faktycznie sprawdził jej kwalifikacje).
Niestety technologie to pięta Achillesowa samorządów, przez co kadry wykorzystywane są nieefektywnie, ale jak wspomniałem zadania jst i tak przewyższają kadry. Temat kadr jest długi i zawiły, więc na tym skończę...

Idąc dalej, tu niestety minus też dla rządu, aby szybciej odgórnie automatyzować pracę w samorządach na zasadzie Źródło, CEIDG, automatyka w przetwarzaniu danych -takim rzeczom mały urząd nie sprosta bo nie ma tam specjalistów IT, ci lawinowo odchodzą do prywaty.

Na koniec, żeby nikogo nie urazić, są samorządy które funkcjonują super- przynajmniej jak na swoje możliwości. Jednak zdecydowana większość nie grzeszy poziomem- w końcu to nie zarząd, jak firmie, wybiera szefa tylko omamieni wizją dobrobytu wyborcy dają 5-letni glejt na branie kasy i może załatwienie kilku spraw -czego wszystkim zarządcom życzę, o ile podchodzą do tych spraw należytą uczciwością.
 
2019-11-21 13:06:01
JST: Panie Premierze przegląd proponuję zacząć od własnego podwórka. Może trzeba zlikwidować parę agencji rządowych, może trzeba zmniejszyć liczbę ministerstw? My samorządowcy właściwie dbamy o finanse gmin.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25