facebook RSS # #

13.12.2019 03:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-21 10:06       aktualizacja: 2019-11-21 14:41       Wiadomości PAP
  A A A

Sporny Helper. Grzymowicz: prokuratura postawiła mi zarzuty w związku z działalnością Stowarzyszenia Helper

Sporny Helper. Grzymowicz: prokuratura postawiła mi zarzuty w związku z działalnością Stowarzyszenia Helper
Fot.PAP/T.Waszczuk
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła mu zarzut niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. Zarzuty mają związek z działalnością olsztyńskiego stowarzyszenia Helper prowadzącego środowiskowe domy pomocy.

W oświadczeniu Grzymowicz poinformował, że w poniedziałek w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku postawiono mu zarzut niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego w związku z postępowaniem prowadzonym wobec tego stowarzyszenia. Postępowanie toczy się w sprawie nadużyć gospodarczych związanych z nieuprawnionym wykorzystaniem dotacji - wyjaśnił.

Na konferencji prasowej w czwartek prezydent poinformował, że Centrum Helper w Olsztynie i kilku innych gminach regionu prowadziło środowiskowe domy pomocy. Stowarzyszenie prowadziła Katarzyna K., żona byłego posła PiS i b. agenta CBA, zwanego "agentem Tomkiem". Grzymowicz poinformował, że już 2015 roku Urząd Kontroli Skarbowej wysłał wojewodzie warmińsko-mazurskiemu notę, w której informował o nieprawidłowym wykorzystywaniu przez Helpera samorządowych dotacji. "Ani wojewoda z PO-PSL, ani wojewoda z PiS ani mnie, ani innych samorządów o tej nocie do dziś nie poinformował" - powiedział Grzymowicz i dodał, że to działanie ocenia jako "nieprawidłowe funkcjonowanie organów państwa".

"Ja się czuję w tej sprawie pokrzywdzony. Ja i moi urzędnicy wiele razy zawiadamialiśmy prokuraturę o działalności Helpera, w procesach cywilnych i wezwaniami urzędowymi domagamy się zwrotu przyznanych Helperowi dotacji, sami czyniliśmy pewne ustalenia co do działalności Helpera" - wyliczał Grzymowicz i powiedział, że ponieważ samorząd dotychczas był uznawany za pokrzywdzonego działaniami Helpera, zarzuty prokuratury bulwersują go i oburzają.

Grzymowicz powiedział, że prokuratura zastosowała wobec niego 80 tys. zł poręczenia majątkowego. "Zaskarżymy zarówno wysokość środka zapobiegawczego, jak i samo jego zastosowanie" - zapowiedział pełnomocnik prezydenta mecenas Paweł Łobacz.

Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper działało w Olsztynie i regionie od 2010 roku, prowadziło domy pomocy dla osób starszych i chorych, na które otrzymywało wsparcie finansowe ze strony samorządów. Stowarzyszeniem kierowała najpierw Katarzyna K. W pewnym okresie Helperem kierował także jej mąż - Tomasz K.

22 maja 2014 r. Generalny Inspektor Informacji Finansowej powiadomił Urząd Kontroli Skarbowej o podejrzanych transakcjach na rachunkach Helpera. Początkowo podejrzenia dotyczyły zawyżania kosztów prowadzonych na rzecz stowarzyszenia budów i remontów. Z czasem Helepra zaczęły kontrolować także urząd wojewódzki i samorządy. Okazało się, że za pieniądze z samorządowych dotacji kupowano m.in. luksusową bieliznę, markowe perfumy i odzież (w tym m.in. narciarską), wysokiej klasy sprzęt rtv, a także elektryczną deskorolkę i dron. W jednym z programów telewizyjnych władze Helpera tłumaczyły, że ich podopieczni mają prawo korzystać z drogich perfum, a dronem nagrywane są imprezy organizowane w ośrodkach.

W styczniu Prokuratura Regionalna w Białymstoku zatrzymała i tymczasowo aresztowała byłego męża Katarzyny K., Arkadiusza Sz., który był członkiem Helpera i kierownikiem jednego z domów pomocy. W czerwcu ta sama prokuratura przedstawiła 12 zarzutów Katarzynie K., m.in. kierowanie grupą przestępczą, przywłaszczenie blisko 33 mln złotych, oszustwa przy dotacjach w kwocie 71 mln złotych oraz podrabiania dokumentów. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie ponad 1 mln zł, oddania pod dozór policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

W sumie w śledztwie związanym z działalnością Helpera zarzuty przedstawiono dotąd ponad 30 osobom, w tym pięciu samorządowcom.

ali/ jwo/ woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-22 08:59:19
om: Agent Tomek... Żenada...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25