facebook RSS # #

05.12.2019 22:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-28 06:59       aktualizacja: 2019-11-28 14:01       Wiadomości PAP
  A A A

Bardziej naturalne. Wiele polskich rzek zostało „wyprostowanych” – Wody Polskie przymierzają się do ich „renaturyzacji”

Bardziej naturalne. Wiele polskich rzek zostało „wyprostowanych” – Wody Polskie przymierzają się do ich „renaturyzacji”
W wyniku regulacji wiele polskich rzek zostało „wyprostowanych”. PGW Wody Polskie przymierzają się do tego, by choć w części przywrócić im wcześniejszy, naturalny kształt.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zleciły zewnętrznej firmie przeprowadzenie „wielowymiarowej analizy możliwości oraz metod przeprowadzenia renaturyzacji wód powierzchniowych (rzek, jezior, wód przejściowych i przybrzeżnych) w Polsce”.

Chodzi m.in. o te rzeki, których koryta w wyniku regulacji zostały wyprostowane, pozbawiono je meandrów i naturalnych terenów zalewowych. Dziś wiadomo, że to był błędny kierunek – nie tylko ze względu na utracone w ten sposób walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Wyprostowana rzeka jest jak rynna, woda spływa nią szybciej niż naturalnym, meandrującym i nie pozbawionym naturalnych terenów zalewowych korytem, co zwiększa ryzyko powodziowe, ale i potęguje skutki suszy. Z tych powodów np. w Niemczech przywraca się rzekom ich dawny kształt. Na renaturyzację Renu nasz zachodni sąsiad wydaje ogromne środki.

„Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że zaledwie 40 proc. europejskich wód jest w dobrym stanie ekologicznym. Stan polskich wód jest gorszy od tej średniej – spośród zbadanych w latach 2011-2017, dobry stan ekologiczny osiągnęło zaledwie ok. 10 proc. Przyczyną tego są zanieczyszczenia, ale także głębokie i powszechne przekształcenia rzek, w postaci np. nadmiernych poborów wody, przegrodzenia rzek nieprzekraczalnymi dla ryb tamami i progami, odcięcia rzek od zalewowych dolin lub co więcej - dawniejszych, niewłaściwie wykonanych regulacji i współczesnych prac utrzymaniowych wciąż odtwarzających te przekształcenia” – pisze w swym komunikacie na ten temat firma Multiconsult Polska.

Renaturyzacja ma na celu przynajmniej częściowo przywrócić rzece, uprzednio zmienionej przez człowieka, jej naturalny bieg i kształt. Naturalna postać rzeki to często, choć nie zawsze, postać najbardziej odporna na suszę i najmniej groźna powodziowo, najtańsza w utrzymaniu, a przy tym gwarantująca piękno i życie nadrzecznego krajobrazu. Jednak, ze względu na zagospodarowanie terenów przy rzekach i różne ludzkie interesy, przywrócenie takiej postaci nie zawsze jest możliwe. Gdzie, jak i w jakiej kolejności powinniśmy przywracać rzekom pewne cechy naturalne – to pytania, na jakie ma odpowiedzieć zlecona przez Wody Polskie analiza.

Rzeki traciły swoją naturalność z różnych przyczyn. Mowa tu zarówno o radykalnych przekształceniach – czyli prostowaniu koryt, zwiększaniu spadku, ujednolicaniu wymiarów czy regulacji brzegów i ich dna, ale także odcięciach połączeń starorzecznych czy spływie zanieczyszczeń. Przywracanie lub utrzymanie naturalnych ekosystemów służy ochronie zasobów wodnych. Efektem tych działań renaturyzacyjnych ma być zmniejszenie strat ponoszonych przez ludzi, środowisko i gospodarkę na skutek zmian klimatu.

- Do tej pory w Polsce realizowano przeważnie niewielkie zadania, polegające np. na połączeniu starorzeczy z uregulowanym korytem rzeki, odtworzeniu mokrych biotopów w lasach lub oczyszczaniu starych wód - wyjaśnia Ilona Biedroń, Koordynator Obszaru Gospodarka Woda w Multiconsult Polska. - Sytuacja wymaga jednak dalszej aktywności z uwagi na ryzyko powodziowe, konieczność łagodzenia skutków suszy czy redukcję kosztów prac utrzymaniowych, a także uzdatniania wód pobieranych dla celów komunalnych i gospodarczych.

- Program renaturyzacji wód powierzchniowych jest dopełnieniem działań, które są już realizowane przez Wody Polskie i znajdują swoje odzwierciedlenie w planach gospodarowania wodami - mówi Przemysław Gruszecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym PGW Wody Polskie. - Projekt będzie stosowany w części planów, która dotyczy działań środowiskowych. Na bazie tego, co zostanie w jego ramach wypracowane, powstaną wskazówki do realizacji na kolejne lata.

jmk/

Na podstawie: Multiconsult Polska
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-29 08:15:42
zet: Totalna bzdura i wyrzucanie pieniędzy. Zamiast "wyginać" rzeki lepie jest zbudować dziesiątki, setki małych zbiorników retencyjnych. To zapewni odpowiednie nawodnienie, możliwości retencyjne i przeciwpowodziowe. Niech te mądrale nic nie zmieniają (bo jak zwykle to sp.....) tylko zrealizują stare plany.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25