facebook RSS # #

05.12.2019 21:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-02 11:38       aktualizacja: 2019-12-02 11:39       Wiadomości PAP
  A A A

Zasługi prezydenta. Prezydent Legnicy z Krzyżem Zasługi RFN

Zasługi prezydenta. Prezydent Legnicy z Krzyżem Zasługi RFN
Fot.UM Legnica
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski został odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie przyznano na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu w uznaniu jego wieloletnich działań na rzecz rozwoju partnerstwa Legnicy i Wuppertalu oraz polsko-niemieckiego dialogu.

"Jest Pan wyjątkowym przyjacielem zgody i współdziałania, obdarzanym sympatią i szacunkiem mieszkańców Legnicy i Wuppertalu" - mówił podczas uroczystości przyznania odznaczenia w Konsulacie Generalnym RFN we Wrocławiu konsul generalny Hans Jörg Neumann.

"Już prawie od dwóch dekad jest Pan ważnym architektem partnerstwa, nadając mu wciąż nowe formy i aktywnie włączając do partnerskich relacji różne środowiska obu miast. Ma pan wolę ich ożywiania i unowocześniania. Uczymy się od siebie nawzajem" - dodał konsul.

W laudacji szczególną uwagę zwrócono na zaangażowanie prezydenta Krzakowskiego w kształtowanie Legnicy jako miasta wielokulturowego, na szacunek dla odwiedzających go byłych mieszkańców, na renowację historycznych zabytków i ochronę dziedzictwa kulturowego obecnych i dawnych Legniczan.

"Jest dla mnie ogromnym honorem i osobistym zaszczytem przyznanie tak ważnego odznaczenia" - mówił w swym podziękowaniu prezydent Krzakowski.

"Przyjmuję je z wielką osobistą satysfakcją, ale także w imieniu mieszkańców Legnicy, których mam zaszczyt reprezentować. Pragnę podkreślić, że przyznane mi wyróżnienie jest zasługą wielu osób, po obu stronach naszej granicy, z którymi miałem przyjemność współpracować" - dodał.

Prezydent Legnicy wspominał też wybitne osobistości z Wuppertalu. Przywołał m.in. nadburmistrzów, których dobra wola oraz udział w powołaniu i kontynuowaniu współpracy przyniosły wspólny sukces: Ursulę Kraus, Hansa Kremendahla, Petera Junga i Andreasa Mucke. Przywołał też wybitną postać zmarłego już profesora Siegfrieda Masera - pierwszego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, odznaczonego przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a także odznaką Zasłużonego dla Legnicy. Przypomniał również legnickie osobistości zasłużone dla idei pojednania, a wśród nich - prezydentów Tadeusza Pokrywkę, Edwarda Jaroszewicza i Ryszarda Kurka.

"Myślenie o przyszłości współpracy Legnicy i Wuppertalu czyni to odznaczenie jeszcze cenniejszym" - podkreślił Krzakowski.

"Jestem wdzięczny i szczęśliwy, że możemy tworzyć polsko-niemiecką wspólnotę przyjaźni, połączoną wyznawanymi wartościami i ideałami wspólnej Europy. Dlatego raz jeszcze serdecznie dziękuję, a wyróżnienie dedykuję wszystkim autorom historycznego sukcesu projektu współpracy Polaków znad rzeki Kaczawy i Niemców znad rzeki Wupper" - zakończył.

js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25