facebook RSS # #

26.01.2020 10:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-05 12:30       aktualizacja: 2019-12-05 14:55       Wiadomości PAP
  A A A

List do premiera. Prezydent Ciechanowa pisze do szefa rządu

List do premiera. Prezydent Ciechanowa pisze do szefa rządu
Fot. UM Ciechanów
Ciechanów odpowiedział na apel władz Związku Miast Polskich, by każde miasto indywidualnie poinformowało rząd o swej sytuacji finansowej.

Organizacje samorządowe od dłuższego czasu alarmują, że sytuacja finansowa samorządów bardzo się pogarsza - w związku z decyzjami rządu i parlamentu z ostatnich miesięcy. Chodzi m.in. o duże podniesienie płacy minimalnej oraz obniżenie podatku dochodowego dla osób fizycznych i zwolnienie z niego osób do 26. roku życia.

W związku z tym kilka dni temu Związek Miast Polskich zaapelował - z inicjatywy prezydenta Bydgoszczy – do wszystkich burmistrzów i prezydentów, by wystąpili indywidualnie (każdy z osobna) do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.

Odpowiadając na ten apel, prezydent Ciechanowa, a zarazem sekretarz ZMP, Krzysztof Kosiński napisał wysłał list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Podjęte w ostatnich miesiącach działania rządu i parlamentu doprowadziły do zmniejszenia dochodów oraz zwiększenia wydatków bieżących samorządów” – zaznaczył w swym liście prezydent. „Gminy i miasta jeszcze nigdy nie były w tak trudnej sytuacji finansowej. W Ciechanowie obliczyliśmy, iż poniesiemy w 2020 roku ok. 12 mln zł kosztów spowodowanych:

1) zmianami podatkowymi,
2) zwiększeniem luki finansowej w subwencji oświatowej,
3) skokową podwyżką wynagrodzenia minimalnego oraz wyłączeniem z niego dodatku stażowego.

Do powyższej kwoty należy również doliczyć planowany wzrost cen energii, który jednak nie może być precyzyjnie oszacowany z uwagi na brak informacji ze strony spółek energetycznych (…)”.

Krzysztof Kosiński przestrzega, że „odebranie samorządom dochodów podatkowych i równoczesne zmuszanie ich do zwiększania wydatków bieżących spowoduje wycofanie się gmin i miast z aktywności w procesach inwestycyjnych”. To zaś według prezydenta Ciechanowa grozi kryzysem na rynku zamówień publicznych i przyczyni się do spadku PKB czy zwiększenia bezrobocia.

„Wzrost subwencji oświatowej z budżetu państwa dla Ciechanowa na 2020 rok to zaledwie 160 tys. zł” – czytamy dalej w liście ciechanowskiego włodarza. „Jest to najmniejszy wzrost rok do roku, jaki kiedykolwiek odnotowało miasto. Przy czym wydatki na oświatę w 2020 roku rosną o ponad 3 mln zł.”

Prezydent Kosiński zwraca się do premiera z apelem o rozważenie możliwości wprowadzenia rekompensat dla samorządów tytułem utraconych dochodów. Jego zdaniem doszło do naruszenia art. 167 Konstytucji RP, gdyż „ustawodawca nie zabrał zadań i kompetencji samorządom, a zmniejszył dochody”. To zaś w opinii prezydenta Ciechanowa narusza konstytucyjną zasadę adekwatności środków publicznych przekazywanych samorządom w stosunku do zakresu realizowanych zadań.

List prezydenta Ciechanowa został wysłany do premiera 4 grudnia. Zakończony jest prośbą do rządu o zastanowienie się nad konsekwencjami polityki względem samorządów.

„Działania rządu już dziś prowadzą do poważnego kryzysu samorządności w Polsce oraz zmniejszenia do minimum jakości usług świadczonych przez gminy i miasta mieszkańcom” – ocenił w swym piśmie Krzysztof Kosiński. „Proszę o poważną refleksję nad przedstawioną problematyką”.

Więcej: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/194554/Apel-ZMP--Zwiazek-Miast-Polskich-apeluje-pokazmy-rzadowi-sytuacje-finansowa-naszych-miast

jmk/

Na podstawie: UM Ciechanów
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-09 07:43:28
om: EdK - bardzo celne porównanie. Dodajmy do niego jeszcze tylko argument, że przecież "rząd daje" 500+ na każde dziecko, więc pomoc jest, a poza tym, to przecież utrzymanie pociech jest obowiązkiem (zadaniem własnym) rodziców, więc jakim prawem w sumie oczekują oni finansowania całości "nakładów wychowawczych". I porada dla nich "mniej pić i palić, mniej samochodem jeździć - będzie zdrowiej, a i na dzieci się znajdzie".
 
2019-12-06 16:39:13
EdK: Każdy myślący wie, że rządowi nie trzeba podpowiadać w tym, bo to świadoma polityka celem odebrania władzy, gdzie "nie swoi" są w większości, centralizacja jak kiedyś...
Można to porównać do sytuacji, że instytucje odgórnie nakażą komuś zakupy ubrań dla ich dzieci za kwoty 2000 zł miesięcznie + zabawki, smakołyki etc. za 1000 zł. Oczywiście nie wspomnę o comiesięcznych, koniecznych wydatkach związanych z ich utrzymaniem... Jasne też, że za tym nałożeniem nowych zadań nie idzie żadne dofinansowanie... NIE MA ktoś na te nowe wydatki, bo budżet domowy (podobnie jak samorządowy) to nie studnia bez dna? WNIOSEK: odebrać dzieci, bo rodziny nie radzą sobie z ich wychowaniem!
 
2019-12-06 08:26:37
om: Podpowiedź dla rządu: uznać, że ci, którzy sami informują o tym, że nie radzą sobie z zarządzaniem swoją gminą, będą zastępowani komisarzami, którzy udowodnią, że "PiS da radę".

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25