facebook RSS # #

27.01.2020 01:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-06 11:32       aktualizacja: 2019-12-06 11:34       Wiadomości PAP
  A A A

Rada działa. Rozpoczęła działalność Rada ds. ekoMałopolski

Rada działa. Rozpoczęła działalność Rada ds. ekoMałopolski
Fot.PAP/G.Momot
Rozpoczęła działalność 51-osobowa Rada do spraw ekoMałopolski. Grono złożone z samorządowców, naukowców, ekspertów oraz aktywistów działających na rzecz ochrony środowiska ma doradzać zarządowi województwa.

Przewodniczącym Rady jest wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, a jej wiceprzewodniczącym radny województwa Robert Bylica - szef Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego sejmiku.

"Zależy nam na tym, żebyśmy przy Państwa udziale wypracowywali najlepsze rozwiązania dla Małopolski i nie chcemy mówić wyłącznie o sprawach związanych z czystym powietrzem, choć jest to jeden z najważniejszych tematów. Chcemy na sprawy ochrony środowiska patrzeć bardzo szeroko" - mówił na inauguracyjnym posiedzeniu Rady ds. ekoMałopolski Tomasz Urynowicz.

Głównym celem Rady jest wymiana fachowej wiedzy. Rada ma być pomocna m.in. przy przygotowaniu Programu Strategicznego Ochrona Środowiska, Programu ochrony powietrza, Planu gospodarki odpadami czy Programu ochrony przed hałasem. Będzie także opiniowała ekoInicjatywy, czyli pomysły rozwiązań ekologicznych zgłoszone przez mieszkańców regionu.

Wicemarszałek województwa mówił, że chciałby, aby nowy "Program ochrony powietrza w Małopolsce" był gotowy w styczniu i został przyjęty do czerwca przyszłego roku. Dodał, że spotkania Rady będą okazja do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i działań podejmowanych oddolnie za sprawą organizacji społecznych i mieszkańców.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Urynowicz, w Radzie są osoby o różnych poglądach, ale chodzi o to, by w dyskusji znaleźć najlepsze rozwiązania dla Małopolski. "To forum jest miejscem, gdzie mają się ścierać różne pomysły. Chcielibyśmy, żeby w Radzie miał szansę zaistnieć każdy pomysł nawet najśmielszy, najbardziej innowacyjny, żeby ujrzał on światło dzienne i został zweryfikowany" - podkreślił. "Mamy nadzieję, że będziecie Państwo czasami także surowym krytykiem naszej działalności, choć liczę, że sobie na to nie zasłużymy" - mówił do członków Rady.

W skład Rady ds. ekoMałopolski wchodzą m.in.: Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski, radni województwa małopolskiego, burmistrzowie, wójtowie i radni małopolskich miast oraz gmin, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji zajmujących się ochroną przyrody, aktywiści lokalnych Alarmów Smogowych, eksperci oraz naukowcy z krakowskich uczelni.

"Ekologia jest dla mnie ważna prywatnie i zawodowo. W naszej gminie kładziemy nacisk na wszystkie działania proekologiczne, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby miało mnie tutaj nie być. Ochotnica jest śmiem twierdzić najbardziej ekologiczną gminą na Podhalu. Przez wiele lat - także moi poprzednicy - realizowali program kanalizacji gminy, którą ma już 94 proc. gospodarstw domowych. Mamy 726 instalacji fotowoltaicznych, największe zagęszczenie na południu Polski, prowadzimy gazyfikację gminy, która jest nadzieją na poprawę stanu powietrza" - mówił jeden z członków Rady ds. ekoMałopolski, wójt gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk.

Rada będzie pracować społecznie.

EkoMałopolska to program, który zakłada kompleksowe działania na rzecz jakości powietrza, zapobiegania zmianom klimatycznym, ochrony przyrody i krajobrazu. Poprzez działania informacyjne, edukacyjne i doradztwo Małopolanie są zachęcani do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, korzystania z ekologicznych form transportu - rowerów i hulajnóg oraz do zmiany codziennych zachowań na przyjazne środowisku np. do używania wielorazowych toreb i rezygnacji z jednorazowych, plastikowych naczyń.

wos/ js/
TAGI: REGION
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25