facebook RSS # #

26.01.2020 07:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-06 12:38       aktualizacja: 2019-12-06 12:40       Wiadomości PAP
  A A A

Sposób na dług. Bytomski zegarmistrz odpracuje dług naprawiając miejskie zegary

Sposób na dług. Bytomski zegarmistrz odpracuje dług naprawiając miejskie zegary
Fot.PAP/J.Ochoński
Zalegający z opłatami czynszowymi bytomski zegarmistrz odpracuje swój dług zajmując się renowacją i konserwacją sześciu miejskich zegarów. Taką propozycję złożył mu prezydent miasta i rzemieślnik się na to zgodził. Dzięki temu może ocalić zakład o wieloletniej tradycji.

Wcześniej zegarmistrza wsparli mieszkańcy, którzy – dowiedziawszy się o jego problemach finansowych – tydzień temu ustawili się długiej kolejce z zegarkami do naprawy. Taki był efekt zorganizowanej przez bytomskich społeczników akcji "Czas ucieka".

"Do dzisiaj się nie mogę wyrobić – jeszcze robię, robię i robię. To prawdziwe nieszczęście w szczęściu" – żartuje zegarmistrz Ryszard Mielczarek. "Bardzo mnie ta akcja zaskoczyła. Jestem wdzięczny wszystkim ludziom, panu prezydentowi i przede wszystkim tym paniom, które zorganizowały tę akcję" – dodał.

Zakład zegarmistrzowski przy ul. Piekarskiej w Bytomiu powstał w 1920 r. Od początku lat 80. pracuje w nim Mielczarek. Zegarmistrz w ostatnim czasie popadł w poważne kłopoty. "Wszystko zaczęło się od choroby żony. Potem było jedno włamanie do zakładu i drugie włamanie. Za pierwszym razem sprawcy weszli przez piwnicę, potem wybili szybę frontową" – opisywał.

Wtedy pojawiły się zaległości czynszowe zegarmistrza wobec miasta. Mielczarek, przyznaje, że myślał o zakończeniu działalności. "Już po prostu nie dawałem rady, ale jakoś się zmobilizowałem. Teraz, dzięki panu prezydentowi, zostaję tu dalej" – zaznaczył.

Bytomskie społeczniczki z grupy Landszaft zorganizowały niedawno akcję w mediach społecznościowych, aby przypomnieć o Mielczarku, który kilka lat temu był jednym z bohaterów akcji "Fachmani z Bytomia", prezentującej wyjątkowe zakłady rzemieślnicze z tego miasta.

Rzemieślnikowi chce też pomóc prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który dowiedział się z mediów społecznościowych, że zakład zegarmistrzowski może nie dotrwać setnych urodzin. Zaproponował, by Mielczarek podjął się konserwacji i naprawy sześciu zegarów znajdujących się na miejskich budynkach – głównie gmachach szkół.

"Pan Ryszard zgodził się wykonać przegląd i naprawę miejskich zegarów w zamian za długoterminową ugodę i odroczenie spłaty części zaległości czynszowych. Cieszę się, ponieważ miejskie zegary potrzebują ręki dobrego zegarmistrza" - powiedział prezydent Wołosz. Jak dodał, zadaniem zegarmistrza będzie utrzymywanie mechanizmów zegarów, wyczyszczenie i pomalowania poszczególnych elementów czy wymiana zużytych części.

W Bytomiu od kilku lat działa program umożliwiający odpracowanie zadłużenia. Dotyczy on nie tylko lokali mieszkalnych, ale również użytkowych.

kon/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25