facebook RSS # #

20.01.2020 05:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-09 10:28       aktualizacja: 2019-12-09 16:23       Wiadomości PAP
  A A A

Radni o sądach. Rada Miasta Białystok przyjęła stanowisko ws. sytuacji w sądownictwie

Radni o sądach. Rada Miasta Białystok przyjęła stanowisko ws. sytuacji w sądownictwie
Fot.PAP/T.Gzell
Trójpodział władzy i niezawisłość sędziowska to niezbędny element funkcjonowania europejskiego, demokratycznego państwa prawa - głosi stanowisko Rady Miasta Białystok przyjęte na poniedziałkowej sesji, z inicjatywy i głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej.

To stanowisko "w sprawie działań Ministerstwa Sprawiedliwości mogących naruszać gwarantowaną konstytucyjnie niezawisłość sądów". Radni opozycyjnego klubu radnych PiS albo nie wzięli udziału w głosowaniu albo byli przeciw. Uzasadniali, że proponowane stanowisko jest niezasadne i nie jest związane z kompetencjami samorządu.

W stanowisku radni odnieśli się do sprawy odwołania z delegacji do sądu okręgowego, sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna. "Okoliczności związane ze sprawą, w jakiej rozstrzyga sędzia Paweł Juszczyszyn oraz wypowiedzi medialne przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują, że przyczyną działań dyscyplinarnych ministerstwa może być negatywna ocena podejmowanych przez sędziego rozstrzygnięć dotyczących ujawnienia zgłoszeń oraz wykazów obywateli i wykazów sędziów popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa" - głosi stanowisko.

"Rada Miasta Białystok wyraża nadzieję, że zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i KRS - zgodnie z Konstytucją RP - w najwyższym stopniu i we wszystkich swoich poczynaniach kieruje się zasadą trójpodziału władzy oraz niezawisłości sędziów. Jest to bowiem, w ocenie Rady Miasta Białystok, niezbędny element funkcjonowania europejskiego, demokratycznego państwa prawa" - głosi stanowisko odczytane na sesji przez przewodniczącego rady Łukasza Prokoryma.

"To spór odbiegający daleko od naszego gremium" - mówił w odpowiedzi radny PiS Zbigniew Klimaszewski. Argumentował, że stanowisko jest niezasadne, niepotrzebnie upolitycznia radę. "Zamiast zajmować się dobrem miasta i jego mieszkańców, odchodzimy daleko do władz centralnych, resortu sprawiedliwości" - mówił radny.

Przekonywał też, że takie stanowisko zaszkodzi prezydentowi miasta w relacjach z rządem, a nie wywiera żadnych skutków prawnych. "Trafi do lamusa i będzie spoczywać wraz z innymi niepotrzebnymi papierami" - dodał Klimaszewski. "Nie jesteśmy organem właściwym do recenzowania pracy Ministerstwa Sprawiedliwości" - mówił w dyskusji przed głosowaniem inny radny PiS Paweł Myszkowski.

Radni Koalicji Obywatelskiej zapewniali, że nie jest to wystąpienie polityczne, a obywatelskie. "Troska o to, żeby każdy z naszych mieszkańców mógł pójść do sądu, który nie jest zależny od kogokolwiek, jest troską obywatelską" - powiedziała radna KO Katarzyna Bagan-Kurluta.

Ostatecznie za przyjęciem stanowiska było szesnaście osób, pięć przeciw, a siedem w ogóle nie wzięło udziału w tym głosowaniu.

rof/ woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25