facebook RSS # #

22.01.2020 22:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-10 08:54       aktualizacja: 2019-12-10 10:55       Wiadomości PAP
  A A A

W grupie siła. Częstochowa będzie współtworzyć europejskie stowarzyszenie sanktuariów

W grupie siła. Częstochowa będzie współtworzyć europejskie stowarzyszenie sanktuariów
Fot. UM Częstochowa
Rada miejska Częstochowy podjęła uchwałę o przystąpieniu tego miasta do nowo powstającego Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy.

To stowarzyszenie ma zostać zarejestrowane w przyszłym roku. W jego skład wejdzie 7 miast – obok Częstochowy są to Fatima, Loreto, Lourdes, Altötting, Mariazell i Einsiedeln. Siedzibą będzie portugalskie miasto Ourém. Do stowarzyszenia będą mogły dołączać miasta-sanktuaria z Europy jak i spoza niej.

„Europejskie centra pielgrzymkowe – z inicjatywy Częstochowy – zawiązały współpracę już w 1996 roku” – czytamy na stronie internetowej częstochowskiego urzędu miasta. „Założenie Stowarzyszenia umożliwi m.in. wzmacnianie turystycznej roli miast członkowskich oraz utworzenie wspólnej marki i strategii marketingowej”.

„Formalizacja współpracy jest istotna zwłaszcza w kontekście planowanego utworzenia Europejskiego Szlaku Kulturowego Miast-Sanktuariów pod auspicjami Rady Europy” – dodaje magistrat. „Stworzenie Szlaku ułatwi Stowarzyszeniu pozyskiwanie środków zewnętrznych – z funduszy unijnych i programów krajowych”.

Przygotowania do rejestracji stowarzyszenia objęły m.in. opracowanie projektu jego statutu. Rejestracja stowarzyszenia ma wzmocnić rolę miast-sanktuariów w turystyce, umożliwić wymianę kulturową i współpracę na wielu płaszczyznach. Ułatwi dzielenie się doświadczeniami w sferach kultury, edukacji czy sportu. Pozwoli także opracować wspólną wizję i politykę na przyszłość, a także utworzyć wspólną markę i strategię marketingową.

Dotychczasowa współpraca grupy ,,Shrines of Europe – Miasta-Sanktuaria Europy” rozpoczęła się już w 1996 roku. Altötting, Częstochowa, Fatima, Loreto i Lourdes podpisały wówczas list intencyjny dotyczący współpracy ośrodków kultu religijnego. Porozumienie było wynikiem wcześniej nawiązanych przyjacielskich relacji Częstochowy z miastami pielgrzymkowymi. Głównym zamysłem było stworzenie podwalin pod wspólne działania na rzecz wielostronnej współpracy, wzajemnej promocji, wymiany doświadczeń w obszarze turystyki.

Kontynuacją listu intencyjnego była podpisana jesienią 2003 roku Umowa o Współpracy między Miastami Sanktuariami Europy. W kolejnym roku do grupy dołączyło austriackie Mariazell. Z okazji 20. rocznicy istnienia ,,Shrines of Europe” w Częstochowie podpisano deklarację o kontynuowaniu współpracy między Miastami-Sanktuariami Europy. W 2017 roku do ich grona przyjęto szwajcarskie Einsiedeln.

Uchwała częstochowskiej rady miejskiej o przystąpieniu do Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy wejdzie w życie po uzyskaniu zgody ministra spraw zagranicznych, do którego trafi za pośrednictwem wojewody.

jmk/

Na podstawie: UM Częstochowa
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25