facebook RSS # #

22.01.2020 12:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-10 23:10       aktualizacja: 2019-12-11 15:18       Wiadomości PAP
  A A A

Chcą rekompensat. Samorządowcy złożyli w Senacie projekt ustawy

Chcą rekompensat. Samorządowcy złożyli w Senacie projekt ustawy
Fot.PAP/T.Gzell
Prezydenci miast - m.in. Warszawy, Sopotu i Łodzi - złożyli u marszałka Senatu projekt ustawy ws. rekompensat dla samorządów. Zgodnie z nim wzrosnąć miałby udział samorządów w podatku PIT - w przypadku dużych miast o ponad 8 proc., w gminach ok. 2 proc.

Samorządowcy tłumaczą, że w ten sposób JST zrekompensowane zostałyby m.in. ubytki w dochodach spowodowane zmianami podatkowymi jak obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17 proc.

"Ten ubytek w dochodzie wszystkich samorządów w Polsce to prawie 8 mld zł rocznie" - mówił podczas konferencji prasowej w Senacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zwrócił uwagę, że w najcięższej sytuacji są małe gminy. "My jako prezydenci miast jeszcze kosztem niestety innych wydatków jesteśmy w stanie zapewnić np. dobrą edukację. Ale tej dobrej edukacji, a może niedługo w ogóle edukacji, nie będą w stanie zapewnić małe gminy. W tej chwili ok. 800 gmin ma w ogóle problem, żeby złożyć budżet" - mówił Karnowski.

"W związku z tym" - jak mówił prezydent stolicy -  "składamy projekt ustawy, który ma być swoistą rekompensatą za utratę dochodów, tak żeby podwyższyć udział samorządów w podatku, tak żeby te 8 mld zł, które jest zabierane z kieszeni mieszkańców dużych i średnich miast wróciły do tych ludzi, którzy płacą podatki po to, żeby móc realizować dalej program rozwoju naszych miast".

Przygotowany przez samorządowców projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT. "Dla dużych miast ponad 8 proc., dla gmin ok. 2 proc., w ten sposób, żeby zrekompensować ubytek prawie 8 mld zł, które rząd odebrał samorządom" - powiedział Trzaskowski.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) podkreślała, że polski samorząd wspaniale realizuje swoje zadania, ale w ostatnich latach dostaje wiele nowych wyzwań i zadań, za którymi nie idą pieniądze. "Rząd obiecuje ludziom wiele rzeczy, ale kosztem ich życia i pieniędzy" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Wtórowała jej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która stwierdziła, że "rządzący kupują głosy wyborców za ich własne pieniądze".

Przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zadeklarował, że projekt przygotowany przez samorządowców "z najwyższą starannością będzie procedowany w komisjach", a później - wyraził nadzieję Frankiewicz - na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Od 1 października obowiązują nowe przepisy zakładające obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. Od 1 sierpnia br. weszły w życie przepisy zwalniające od podatku dochodowego od osób fizycznych przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Przedstawiciele samorządów oraz opozycji podczas prac parlamentarnych nad tymi przepisami podnosili, że obniżka PIT przełoży się na zmniejszenie dochodów samorządów. Przedstawiciele rządu odpowiadali, że rekompensatą dla samorządów z tytułu obniżki PIT są rosnące dochody z tego podatku. (PAP)

kos/ js/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-11 09:49:40
Magda: Skoro w małych gminach jest najgorzej jak twierdzi Karnowski - prezydent Sopotu, to dlaczego dla dużych miast proponują 8%, a dla gmin 2%. Zero logiki. Chyba, że te 6% pójdzie na promocję LBGT?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25