facebook RSS # #

19.01.2020 12:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-10 14:04       aktualizacja: 2019-12-11 09:35       Wiadomości PAP
  A A A

Petycja Sopotu. Prezydent miasta z apelem do Senatu ws. niezrealizowanego wyroku TK

Petycja Sopotu. Prezydent miasta z apelem do Senatu ws. niezrealizowanego wyroku TK
Fot. UG Polkowice
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wystąpił do marszałka Senatu z apelem o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. ws. świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Chodzi o ustawę o świadczeniach rodzinnych. Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjne uznał jej przepisy, które uzależniają wypłatę świadczenia od wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki.

Sopot przypomina, że tamtejszy MOPS od 2014 r. wypłaca takie same świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, niezależnie czy nastąpiła ona przed czy po 18. roku życia.

"Jest to zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który mówił, że zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób z niepełnosprawnością ze względu na moment powstania niepełnosprawności narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania. Jednak władze centralne do tej pory nie wykonały wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nie przyjęły rozwiązań ustawowych zapewniających równe traktowanie wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami" - wskazuje prezydent Sopotu.

Miasto przypomina też, że lipcu tego roku prezydent Sopotu otrzymał decyzję wojewody pomorskiego nakazującą zwrot części środków finansowych (846 310,26 zł), za wypłacone świadczenia pielęgnacyjne. Gmina Miasta Sopotu złożyła odwołanie od decyzji wojewody do Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju. Minister uchylił w całości zaskarżoną przez Gminę Miasta Sopotu decyzję wojewody i nakazał jej ponowne rozpatrzenie.

"Prezydent miasta stoi jednak na stanowisku, że potrzebne są rozwiązania ustawowe, dlatego też skierował do marszałka Senatu  RP pismo z apelem o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r." - głosi komunikat Sopotu.

W liście skierowanym do marszałka Senatu czytamy m.in.: "21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji - narusza konstytucyjną zasadę równego traktowania".

Prezydent Sopotu pisze w nim dalej: "Trybunał Konstytucyjny wskazał na konieczność podjęcia bezzwłocznych działań ustawodawczych, które doprowadzą do przywrócenia stanu zgodnego z Konstytucją RP, a więc równego traktowania opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Mimo upływu 5 lat, niekonstytucyjny przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych do dziś nie został dostosowany do wyroku TK".

"Większość samorządów z obawy przed konsekwencjami związanymi z możliwością kontroli i nałożeniem kary, nadal stosuje niekonstytucyjny przepis. Opiekunom pozostaje więc walczyć o swoje prawa w sądzie. (...) Mając na uwadze dobro osób z niepełnosprawnością oraz równy stosunek wszystkich wobec prawa, który gwarantuje nam Konstytucja, zwracam się do Pana Marszałka z apelem o zainicjowanie procesu legislacyjnego zmierzającego do uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - napisał Jacek Karnowski.

js/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25