facebook RSS # #

20.01.2020 05:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-11 09:38       aktualizacja: 2019-12-11 09:50       Wiadomości PAP
  A A A

Finanse gmin. Premier dla "GP": budżety samorządów zyskały ogromne dodatkowe środki

Finanse gmin. Premier dla
Fot.PAP/W.Jargiło
Dzięki skuteczności Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej budżety samorządów zyskały ogromne dodatkowe środki; włodarze tych miast nie mogą tylko wyciągać ręki do rządu, muszą sami zacząć racjonalnie gospodarować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską".

Premier pytany był też o apele prezydentów największych miast o przyznanie im dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa.

Morawiecki stwierdził, że podczas pierwszej kadencji rządu PiS samorządy – dzięki poprawie ściągalności podatków i walce z mafiami – zyskały około 20 mld zł z wpływów podatkowych PIT i CIT. "Sama Warszawa grubo ponad 1,5 mld zł! A w ciągu ośmiu lat naszych poprzedników wszystkie samorządy zyskały zaledwie 12 mld zł więcej. Zatem polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości przyniosła władzom lokalnym ogromne korzyści" - powiedział.

Szef rządu dodał, że Kraków, Wrocław czy Poznań otrzymują dzięki temu 400–500 mln ekstra. "Wiem, że do dobrego człowiek przyzwyczaja się szybko, ale włodarze tych miast nie mogą tylko wyciągać ręki do rządu" - powiedział.

"Muszą sami zacząć racjonalnie gospodarować. Mogę zaapelować do mieszkańców dużych miast, by dopingowali swoich prezydentów do tego, żeby byli dobrymi gospodarzami. Zmniejszali biurokrację, nie tworzyli niepotrzebnych urzędów, zmniejszali koszty działania spółek miejskich – a są one ogromne! Tam są wielkie rezerwy. Bo jak na razie to mamy w wielu miastach Polski taką sytuację, że porażki mają być rządowe, a sukcesy – samorządowe. A wystarczy odpowiedzieć uczciwie na pytanie: z jakiej kasy przeznaczone zostało około 6 miliardów złotych – największa suma od kilkudziesięciu lat! – na remont i budowę dróg samorządowych? Z budżetu państwa. Z pieniędzy odzyskanych od mafii VAT i ze zmniejszania szarej strefy. Proste" - podkreślił Morawiecki.

Od 1 października obowiązują nowe przepisy zakładające obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. Od 1 sierpnia br. weszły w życie przepisy zwalniające od podatku dochodowego od osób fizycznych przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Przedstawiciele samorządów oraz opozycji podczas prac parlamentarnych nad tymi przepisami podnosili, że obniżka PIT przełoży się na zmniejszenie dochodów samorządów. Przedstawiciele rządu odpowiadali, że rekompensatą dla samorządów z tytułu obniżki PIT są rosnące dochody z tego podatku.

We wtorek prezydenci Łodzi – Hanna Zdanowska, Sopotu – Jacek Karnowski, Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Warszawy - Rafał Trzaskowski złożyli u marszałka Senatu projekt ustawy ws. rekompensat dla samorządów. Zgodnie z nim wzrosnąć miałby udział samorządów w podatku PIT - w przypadku dużych miast o ponad 8 proc., w gminach ok. 2 proc.

Samorządowcy tłumaczą, że w ten sposób JST zrekompensowane zostałyby m.in. ubytki w dochodach spowodowane zmianami podatkowymi jak obniżka stawki podatku PIT z 18 do 17 proc.

rbk/ woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-17 08:23:32
Kostek: A Wy głosujcie dalej na PiS...
 
2019-12-12 13:22:43
jotka: To, co premier mówi o pochodzeniu pieniędzy na drogi samorządowe, nie zgadza mi się z Ustawą o FDS -

ŚRODKI FUNDUSZU POCHODZĄ Z:
? wpłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
? dotacji celowej z budżetu państwa z części budżetowej, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej, w wysokości 500 mln zł rocznie;
? dotacji celowej z budżetu państwa z części budżetowej, której dysponentem jest minister właściwy do spraw transportu;
? wpłat Dyrekcji Generalnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe,
? wpłat spółek w wysokości 7,5% ich zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym;
? odsetek od wolnych środków przekazanych albo przyjmowanych w zarządzanie zgodnie z przepisami o finansach publicznych;
? środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi;
? wpływów ze skarbowych papierów wartościowych,
? dobrowolnych wpłat, darowizn i zapisów;
? wpływów z innych środków publicznych;
? wpływów z innych tytułów.
 
2019-12-12 12:35:21
om: Po pierwsze, dużą częścią tych "mafii vatowskich" okazały się same gminy i miasta. Dziwnie mało mówi się o tym, jak drapieżnie są one od kilku lat krojone na vacie (prewspółczynnik itd.)
Po drugie - w czasie ośmiu lat rządów poprzedników aż tak bardzo nie rosły wszystkie koszty - w tym koszty całkowicie niezależne od samorządów.
Po trzecie - faktycznie, w racjonalizacji działania administracji publicznej PiS powinien mieć najmniej do powiedzenia, bo jedynie powiększa istniejącą od dawna patologię. Kto wie, może sporo na ten temat dowiemy się niedługo z NIK :)
 
2019-12-12 09:08:32
Burmistrz: To nie premier, to bankster. Kłamca, hipokryta, facet, który podobnie jak jego pryncypał jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. W mojej gminie: wzrost udziału w podatkach rok do roku 200 tys., a wzrost wydatków na oświatę (subwencja na tym samym poziomie), to milion zł. 800 tysięcy trzeba zabrać ludziom, rezygnując z inwestycji poprawiających jakość ich życia. Kuriozum jest przy tym fakt, że samorządom każe oszczędzać typ, którego rząd jest najliczniejszym i najbardziej zbiurokratyzowanym w historii Polski. Nie mówiąc już o dziesiątkach agencji i innych przykrywek dla przechowywania swoich ludzi.
 
2019-12-11 19:49:38
Ela: Panie premierze rządzą nie tylko Wójtowie burmistrzowie z PSL-u platformy ale rządza też i Pisowscy wójtowie ,prezydenci burmistrzowie i co ,też sobie nie radzą a wręcz odwrotnie znam takich którzy wygrali i niewiedzą o co chodzi, w rządzeniu ,dlaczego panu nikt nie mówi że nie motów powołali mieszkańcy,,, bo z PiS u ,,,to mają teraz ,Premierze o nich powiedz a dalej jak będą samorządy tak traktowane ,po macoszemu ,to będzie krach w kraju ,bo to samorządy rozwijają Polskę nie rząd
 
2019-12-11 13:17:50
Wójt: Żyjemy w dwóch różnych rzeczywistościach. Premier w jednej, a gminy wiejskie w drugiej. Wzrost dochodów z PIT i CIT skonsumowały głownie duże samorządy/województwa, miasta i trochę powiaty/. W naszej gminie ten "owoc" pracy KAS i Rządu ma wynieść 2,1mln. zł. Jak oczywiście wyniesie. Cały ten "owoc" dokładamy do systemu oświaty plus subwencja oświatowa. I jeszcze brakuje 300 tyś. Brakuje w opiece społecznej, w odpadach, w zadaniach zleconych. Zostaje nam zadłużanie się w bankach i narracja rządu i niektórych posłów, że kłopoty samorządów to "efekt złego zarządzania". Przykre.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25