facebook RSS # #

28.01.2020 05:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-13 14:58       aktualizacja: 2019-12-13 14:59       Wiadomości PAP
  A A A

Prezydent niewinny. Prezydent Olsztyna prawomocnie uniewinniony od zarzutu gwałtu na urzędniczce

Prezydent niewinny. Prezydent Olsztyna prawomocnie uniewinniony od zarzutu gwałtu na urzędniczce
Fot.PAP/T. Waszczuk
Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki - zdecydował Sąd Okręgowy w Olsztynie. Prokuratura już zapowiada wniesienie kasacji.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. "Ten proces to była farsa" - ocenił w piątek Małkowski. Wyrok ten uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu.

Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w piątek w mocy Sąd Okręgowy. Decyzja uniewinniająca Małkowskiego jest prawomocna.

Po wyroku były prezydent Olsztyna powiedział, że nie ma żalu do mieszkańców, że odwołali go w referendum. "Pojawiły się wobec mnie poważne zarzuty, należało tak zrobić choć można było zadać inne pytanie w referendum" - powiedział Małkowski. "Nie mam żalu do mieszkańców miasta, że odwołali mnie w referendum. Mam żal do kobiety, która mnie pomówiła" - dodał.

Zapowiedział też, że zamierza dochodzić zadośćuczynienia od urzędniczki, która go oskarżyła.

"Nie było żadnego przestępstwa, nie było pokrzywdzonej, nie było sprawcy" - mówił po wyroku Małkowski i dodał, że padł ofiarą spisku uknutego przez przedsiębiorcę, któremu jako prezydent miasta nakazał rozebrać nielegalnie zbudowany pawilon (samowola budowlana) oraz swojej sekretarki (Małkowski podał jej pełne dane), z którą miał romans, i której, jak mówił "ufał bezgranicznie".

Małkowski powiedział, że w imieniu przedsiębiorcy przyszedł do niego działacz organizacji kombatanckiej, która miała w tym pawilonie siedzibę i prosił, by wycofał się z nakazu rozbiórki samowoli. "Powiedział, że pan przedsiębiorca mi nie daruje, bo ma córkę prokuratora" - mówił Małkowski i przyznał, że w jego ocenie padł ofiara spisku uknutego przez tego człowieka (dziś nieżyjącego - PAP).

"Prokuratura produkowała w mojej sprawie materiały dowodowe na ilość, a nie na jakość" - powiedział Małkowski.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która od 2008 roku prowadziła sprawę tzw. seksafery z udziałem Czesława Jerzego Małkowskiego, nie zgadza się z uniewinniającym wyrokiem.

"Z naszego, prokuratury, punktu widzenia sprawa nie jest zakończona. Z całą pewnością wniesiemy kasację i liczymy na to, że Sąd Najwyższy ją uwzględni" - powiedziała po wyroku prokurator Agnieszka Kalisz-Kapelko.

"Jeżeli nie bylibyśmy przekonani, że mamy mocne dowody, to nie byłoby w tej sprawie aktu oskarżenia" - dodała.

"Z tego co wiem, są w tej sprawie błędy, które były podnoszone w apelacji" - powiedziała prokurator Kalisz-Kapelko.

Uzasadnienie wyroku ws. Małkowskiego, podobnie jak cały proces w sprawie tzw. seksafery, jest niejawne.

jwo/ js/
TAGI: SĄD
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-16 14:27:23
zuz: Jeżeli Pan Małkowski jest niewinny, to teraz na ławie oskarżonych za fałszywe świadectwa winni zasiąść po kolei: oskarżająca, przedsiębiorca z córką co jest ..., kombatant i wielu innych.
 
2019-12-16 09:43:38
om: Czasami granica między gwałtem, a nie-gwałtem jest tak cienka, że nikt nigdy nie będzie pewien jak było naprawdę, łącznie z osobami bezpośrednio w zdarzenie uwikłanymi. Skoro 11 lat procesu nie dało odpowiedzi czy był gwałt, czy nie (prokuratura nadal sądzi, że był), to wątpliwe, że ktokolwiek kiedykolwiek w sposób ostatecznie niebudzący wątpliwości to ustali.
Jedno jest pewne - każdego, kto był stroną czynności seksualnych, można później łatwo oskarżyć o gwałt lub molestowanie, zwłaszcza po upłynięciu dłuższego czasu. To kolejny argument za tym, aby bardzo ostrożnie dobierać sobie partnerów seksualnych. A już romanse między przełożonymi, a podwładnymi, zawsze budzą szczególne wątpliwości natury etycznej i obciążone są szczególnym ryzykiem, także, a może zwłaszcza, dla przełożonych.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25