facebook RSS # #

27.01.2020 21:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-13 15:06       aktualizacja: 2019-12-13 15:07       Wiadomości PAP
  A A A

Łódź metropolią. Jest projekt ustawy o łódzkim związku metropolitalnym

Łódź metropolią. Jest projekt ustawy o łódzkim związku metropolitalnym
Fot.PAP/G.Michałowski
Projekt ustawy o łódzkiej metropolii jest już po pozytywnej opinii legislatorów z biura Senatu – poinformował senator Krzysztof Kwiatkowski. Na początku nowego roku będzie nadany numer druku i komisja rozpocznie prace legislacyjne.

Kwiatkowski, który jest inicjatorem projektu, wspólnie z europosłem Jerzym Buzkiem i prezydent Łodzi Hanną Zdanowską przedstawili korzyści płynące z utworzenia łódzkiego związku metropolitalnego na piątkowej konferencji w Urzędzie Miasta Łodzi.

"Ustawa metropolitalna to szansa na bardziej dynamiczny rozwój; wszyscy eksperci mówią, że XXI wiek to przede wszystkim większy rozwój w aglomeracjach i metropoliach. To też gwarancja na dodatkowe ponad 200 mln zł" – podkreślił Kwiatkowski.

Senator przypomniał, że zgodnie z ustawą ramową o metropoliach, 5 proc. z podatków od osób fizycznych zbieranych na terenie metropolii zostaje przekazane na jej potrzeby. Według aktualnych danych Ministerstwa Finansów, metropolia łódzka zyskałaby z tego tytułu ponad 200 mln zł.

Zdaniem Buzka, metropolia to kolejny etap rozwoju samorządności; jednostka, która jest uzupełnieniem stworzonych w latach 90. trzech autonomicznych szczebli samorządności – gmin, powiatów i województw.

"Metropolia to nowa jednostka, która wchodzi pomiędzy te trzy szczeble, bo są w niej gminy, mogą być miasta na prawach powiatu, a ona jest na terenie regionu. I ważne, aby samorządy, których kompetencji nikt nie podważa – gminne, powiatowe i wojewódzkie – były przekonane, że metropolia daje nową szansę dla nich wszystkich – to obiecany wzrost, lepsze inwestycje" – podkreślił Buzek.

Jego zdaniem, w ramach metropolii łatwiej jest stawić czoła wielkim wyzwaniom jak gospodarka odpadami, transport, inwestycje.

"Europa idzie w kierunku zielonego ładu – Polska nie może być z tyłu. Jesteśmy w Unii bardzo mocnym członkiem, ale teraz chciejmy być członkiem, który dba o klimat, czyste powietrze, wody, bioróżnorodność. Metropolia może nam to ułatwić" – zaznaczył.

Prezydent Łodzi wskazała konkretne problemy regionu, w których rozwiązaniu pomogłaby ustawa o metropolii łódzkiej. To przede wszystkim usprawnienie komunikacji na terenie aglomeracji i całego województwa, co umożliwiłoby lepszy dostęp np. do placówek edukacyjnych w Łodzi młodym mieszkańcom odległych gmin.

Kwiatkowski zadeklarował, że w senackiej Komisji Ustawodawczej, której przewodniczy, prace nad ustawą prowadzone będą "jak najszybciej".

"Projekt ustawy trafi potem do Sejmu, ale oczywiście będę kibicował, inspirował i odwoływał się do wszystkich łódzkich parlamentarzystów, aby temu projektowi także w izbie poselskiej nadać jak największy impet. Dobrym prognostykiem jest to, że ustawa o śląskiej metropolii została przyjęta poza podziałami politycznymi; Łódź też na to zasługuje" – zaznaczył senator.

agm/ woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-16 09:27:23
om: Czy każda metropolia w Polsce powinna mieć swoją ustawę, czy raczej jedna ustawa dla wszystkich?

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25