facebook RSS # #

16.02.2020 12:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-21 14:03       aktualizacja: 2020-01-21 14:04       Wiadomości PAP
  A A A

Pełen skład. Nowi wiceprezydenci Gliwic

Pełen skład. Nowi wiceprezydenci Gliwic
Fot.PAP/A.Grygiel
Mariusz Śpiewok, Aleksandra Wysocka i Ewa Weber zostali zastępcami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, wybranego na tę funkcję 5 stycznia w przedterminowych wyborach. Wszyscy wiceprezydenci od lat są związani z lokalną samorządnością.

"W moim przekonaniu ten skład osobowy zastępców prezydenta to gwarantuje i zapewnia jak najlepszą realizację mojego programu wyborczego. Wszyscy moi zastępcy mają ogromne doświadczenie w pracy samorządowej i są przygotowani do pełnienia swoich funkcji" – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Gliwicach Adam Neumann.

"Zależy nam przede wszystkim na rozwoju gospodarczym. Dzięki kontynuacji linii rozwoju miasta i zasobnemu budżetowi będziemy zaspokajać potrzeby gliwiczan - zarówno podstawowe, jak i wyższego rzędu, które zapewnią mieszkańcom czerpanie radości z życia w Gliwicach" - pokreślił prezydent.

Jego pierwszy zastępca, Mariusz Śpiewok, jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Studiował zarządzanie przedsiębiorstwem na kierunku zarządzanie i marketing. Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie rachunku kosztów i controllingu. Od lutego do października 2019 r. był zastępcą prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza - w związku z jego wyborem do Senatu w mieście odbyły się przedterminowe wybory, wygrane w pierwszej turze przed Neumanna.

W latach 2000–2010 Śpiewok był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie m.in. kierował pracami Wydziału Organizacyjnego. Od 2011 do 2015 r. kierował projektem w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 był wicedyrektorem w gliwickim MZUK-u. W marcu 2014 r. został szefem Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, gdzie koordynował prace związane z wyborem projektów do dofinansowania ze środków europejskich z puli dla miast i powiatów.

Pierwszy zastępca prezydenta Gliwic będzie prowadził zadania miasta w zakresie planowania strategicznego i rozwoju, inwestycji miejskich i remontów, usług komunalnych i transportu lokalnego, pozyskiwania funduszy z zagranicznych - w tym unijnych - źródeł finansowania, informatyzacji, zamówień publicznych oraz gospodarowania wodami.

Drugim zastępcą Neumanna została Aleksandra Wysocka - absolwentka Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, magister inżynierem górnictwa i geologii ze specjalizacją organizacja i ekonomika oraz inżynier geodezji górniczej. Ukończyła również studia podyplomowe z szacowania nieruchomości na Politechnice Śląskiej. Z Urzędem Miejskim w Gliwicach związana jest zawodowo od 2003 r. Od 2005 r. pełniła funkcję zastępcy naczelnika, a od 2011 r. naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

W kierownictwie miasta wiceprezydent Wysocka będzie odpowiedzialna za realizowane w mieście zadania z zakresu nadzoru właścicielskiego, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa, planowania przestrzennego i systemu informacji przestrzennej, architektury i budownictwa, środowiska oraz geodezji i kartografii, w tym nadzór nad Powiatowym Funduszem Zasobów Geodezyjnych i Kartograficznych.

Trzecia wiceprezydent Ewa Weber jest doktorem nauk ekonomicznych - rozprawę obroniła w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach (specjalność: międzynarodowe stosunki ekonomiczne i problemy globalne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wywierania wpływu i psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

W latach 1993-2019 Weber była zawodowo związana z Urzędem Miejskim w Zabrzu, gdzie pełniła m. in. funkcję głównego księgowego, dyrektora Urzędu, a od 2009 r. sekretarza miasta. W maju 2019 r. została prezesem gliwickiej spółki komunalnej Śląska Sieć Metropolitalna. Jest wykładowcą akademickim z zakresu samorządu m.in. w obszarze polityki społecznej oraz finansów publicznych. Będzie odpowiedzialna za prowadzenie zadań w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki, zdrowia i spraw społecznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, promocji miasta, komunikacji społecznej i współpracy z zagranicą.

Sekretarzem miasta pozostał Andrzej Karasiński, skarbnikiem Ryszard Reszke, a obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach nadal pełni Stella Górny. Rzecznikiem prasowym prezydenta Gliwic został Łukasz Oryszczak, również od dawna związany z gliwickim samorządem.

mab/ woj/
TAGI: KADRY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25